Mültecilerle ilgili şaşırtan karar!

Korona virüs salgını mülteciler için büyük risk oluştururken, Moria mülteci kampında çıkan yangınla, yaşam şartları daha da zorlaştı. Bu süreçte Almanya'dan kritik bir karar geldi.

Mültecilerle ilgili şaşırtan karar!
A+ A-

Yunanistan’ın Midilli Adası’nda bulunan Moria mülteci kampında bir insanlık dramı yaşanıyor. 2 bin kişi için hazırlanan ancak yaklaşık 12 bin kişinin bulunduğu kampta geçtiğimiz günlerde yangın çıktı. Halihazırda zor şartlarda yaşam mücadelesi veren binlerce mülteci, yangınla birlikte çadırlarda bile barınamaz oldu. Temiz su ve yiyeceğe erişimi kalmayan mülteciler, sokaklarda ve yol kenarlarında kalmaya başladı. Diğer Avrupa ülkelerine geçmek isteyen ve şartları protesto eden mülteciler ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar ise sürüyor. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, son olarak adaya kalıcı bir mülteci merkezi inşa edeceklerini açıklasa da, bu da tansiyonu düşürmeye yetmedi.

ÇOCUKLU AİLELERE ÖNCELİK VERİLECEK 

Sözcü'nün haberine göre, Midilli’de yaşananların ardından Almanya’dan kritik bir karar geldi. Başbakan Angela Merkel, İçişleri Bakanı Horst Seehofer’le yaptığı görüşmelerden sonra adalardan 1500 mülteciyi Almanya’ya kabul etmeye hazırlanıyor. Alman Basın Ajansı’nın (DPA) haberine göre siyasiler, alınacak mültecilerin çocuklu aileler olması için bir formül üzerinde çalışıyor.

Sözcü