Musluk suyunda ''beyin yiyen amip'' tespit edildi

Musluk suyunda ''beyin yiyen amip'' tespit edildi
Güncelleme:

ABD'nin Teksas eyaletinde musluk suyunda ''beyin yiyen amip'' tespit edildi. Bölgede yaşayanlara, sifon çekmek dışında musluk suyunu kullanmamaları söylendi

The Guardian'da yer alan habere göre, Teksas Çevre Kalitesi Komisyonu, Brazospot Su Otoritesi'ni su kaynaklarında bulunan ve beyin yiyen mikrop olarak bilinen 'naeglerie fowleri'ye karşı uyardı. Mikrop nedeniyle bölgede yaşayanların sifon çekmek dışında suyu kullamaması uyarısı yapıldı.

Mikroplu sudan etkilenen ve çevre bölgede yaşayan yaklaşık 120 bin kişi olduğu belirtildi. Diğer etkilenenlerin ise 4 bin 200 çalışanlı Dow Chemical fabrikası ve çevredeki eyalet hapishaneleri olduğu öğrenildi.  Su kaynaklarının temizlendiği kesinleşene kadar vatandaşların musluk suyu kullanmasına karşı uyarı sürecek. 

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, 'naegleria fowler' isimli mikrobun ılık su ve topraklarda bulunduğunu belirtiyor. Menenjite neden olan ve ölümcül olabilen mikrobun insanlara sudan özellikle de burundan bulaştığı ve girdikten sonra beyinde dolaştığı biliniyor.