Kadıköy'de nefes kesen gol düellosu !
Erdoğan: Racon kesilecekse bizzat kendim keserim
Korgeneral Zekai Aksakallı istifadan döndü

Irak ordusu Musul'da !

Musul'u kurtma operasyonunda Irak ordusunun Karama bölgesine girdiği bildirildi.

A+ A-

Musul’un DAEŞ’ten kurtarılması operasyonu devam ederken, ilk kez önemli bir gelişme kaydedildi. Operasyona öncülük eden Irak ordusunun, Karama bölgesine girdiği bildirilirken, bu nokta operasyonun başlamasının ardından Musul’un içinde girilen ilk bölge oldu. ABD tarafından desteklenen Irak Terörle Mücadele Birimi’nden General Visem Araci, yaptığı açıklamada “Musul’a girdik. Irak ordusu ve DAEŞ’liler arasında yoğun çatışmalar yaşandığı belirtildi.

Çatışmalar şimdi Karama’nın Hay bölgesinde yaşanıyor” dedi. Araci, DAEŞ’e karşı yürütülen Musul operasyonu kapsamında Irak ordusu ve Peşmerge güçlerini “kollamak” amacıyla, bu birlikler Karama’ya girene kadar bölgede kalacaklarını da kaydetti. Irak ordusu geçen hafta durdurduğu Musul’un doğusundaki operasyonu dün Sabah yeniden başlatmıştı.

ABD Başkanı Barack Obama’nın DAEŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ise, Irak askerlerinin Musul’a doğru istikrarlı bir şekilde ilerlediğini açıkladı. Mcgurk, resmi Twitterhesabından yaptığı açıklamada “Irak askerleri, koalisyonun silah, cephane ve havadan desteğiyle, istikrarlı bir şekilde Musul’a doğru ilerliyor” dedi.
Irak ordusuna bağlı birlikler ve Peşmerge güçlerinin Musul’u kurtarma operasyonu da devam ediyor. Irak ordusu ve DAEŞ militanları arasında Musul kentinin girişindeki Gobcelil Mahallesi’nde yoğun çatışma yaşandığı bildirildi. 
Askeri istihbarattan sorumlu Yüzbaşı Reğim Hazım, güvenlik güçlerinin kent merkezine doğru ilerleme kaydetmesine karşı DAEŞ  militanlarının yeni bir savunma hattı oluşturduğunu, cadde ve anayollara beton bloklar yerleştirdiğini belirttti. Hazım, “Kent  merkezinin doğusunda yer alan Kudüs Mahallesi’ndeki anacaddeler ve yolları 3 metre uzunluğundaki beton bloklarla kapattılar” dedi.

Irak ordusunda görevli Tümgeneral Talib Kenani de kentin güneyindeki bir köyde yaptığı açıklamada, “Musul kent merkezine 1 kilometre mesafede yer alan Gobcelil Mahallesi’ni tamamen kuşatma altına aldık” ifadesini kullanmıştı.