Barzani'den Türkiye'ye sürpriz ziyaret

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, yarın Türkiye'ye geliyor.

Barzani'den Türkiye'ye sürpriz ziyaret
A+ A-

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, yarın başkent Ankara'da olacak.

Barzani’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binanli Yıldırım’la görüşmesi bekleniyor.

Irak Kürt Bölgesel yönetimi Başkanı Mesud Barzani en son Aralık 2015’te Türkiye’ye ziyarette bulunmuştu.

ABD HEYETİ DE YARIN GELİYOR

Fethullah Gülen'in iadesi için 4 ABD'li uzman yarın Türkiye'de olacak. Adalet ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile görüşecekler.

FETÖ ÜNİVERSİTESİNE İNCELEME

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Yüksek Öğrenim  Bakanlığı Sözcüsü Abbas Ekrem, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ait Erbil  kentindeki Ishik Üniversitesi hakkında inceleme başlatılması için komisyon  kurulduğunu duyurdu. Ekrem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Üniversite hakkında çıkan  haberlerden sonra, tüm bölümlerin ve faaliyetlerin incelenmesi için komisyon  kurulmasına karar verildi." dedi. Komisyonun ne gibi kararlar alacağına da değinen Ekrem, "Üniversiteye  2017-2018 eğitim ve öğretim yılında yeni öğrencilerin alınıp alınmaması ve mevcut  öğrencilerin durumu masaya yatırılacak" diye konuştu.

 Söz konusu üniversiteye hükümet tarafından el konulacağı veya satışa  çıkarılması sorusu üzerine Ekrem, "Üniversitenin bir yatırımcı tarafından satın  alınması gayet normal ancak satın almak isteyen şirket veya kişinin bakanlığımıza  müracaat etmesi lazım. Bizim için burada üniversitenin güvenli bir ele geçmesi ve  öğrencilerin mağdur olmaması önemli" cevabını verdi.   Erbil kentinde 2008 yılında kurulan 6 fakültesi bulunan Ishik  Üniversitesi, FETÖ'nün Irak'taki tek üniversitesi konumunda.    IKBY Eğitim Bakanlığı'nın verilerine göre FETÖ'nün bölgede 13 bine  yakın öğrencinin eğitim aldığı 20 okulu bulunuyor. IKBY Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, 8 Ağustos tarihinde AA muhabirine  yaptığı açıklamada, “Eğitim Bakanlığı bu okullara el koyacak. Bu okullar devam  etsin ama tamamıyla Eğitim Bakanlığına bağlansın, artık bu ellerden çıksın. Bu  okullarda başka bir sistem olacak, başka insanlar girecek, başka yönetim olacak”  demişti.