Trump: "Her biriyle 5 dakika konuşursam..."

Trump: "Her biriyle 5 dakika konuşursam..."

ABD Başkanlığına seçilen Trump, ülkeyi terk etmek isteyen şirketler hakkında konuştu.

ABD Başkanlığına seçilen Donald Trump, "Rusya ile iş birliğine gidilmesinin, DEAŞ'a karşı mücadelede ABD'ye yardımcı olacağına inanıyorum." ifadesini kullandı. Başkanlık döneminde, daha az Amerikalı şirketin ABD'den yurt dışına taşınacağına inandığını vurgulayan Trump, "ABD'yi terk etmeyi açıklayan şirketlerin bir listesini istiyorum. Her biriyle 5 dakika konuşursam, ülkeyi terk etmezler." ifadelerini kullandı.

ABD'de haftalık yayımlanan Time dergisi tarafından 2016'da "Yılın Kişisi" seçilen Trump, buradaki röportajında, başkanlık koltuğuna oturduktan sonra siyaset, ekonomive göçmenlik alanlarında yapacağı icraatlara ilişkin bilgi verdi.

Rusya ile iş birliğine gidilmesinin, DEAŞ'a karşı mücadelede ABD'ye yardımcı olacağına inandığını belirten Trump, "Rusya ile neden iyi geçinmeyelim? Birçok cana mal olan ve ciddi mali yükü beraberinde getiren DEAŞ ile mücadelede bize yardımcı olabilirler, (Ruslar) etkili ve akıllılar." değerlendirmesinde bulundu.
"ABD'de 8 Kasım'da düzenlenen 58. başkanlık seçimlerine Rusya'nın müdahale ettiği" iddiasına inanmadığını kaydeden Trump, bunun gülünç bir konu haline geldiğini ifade etti.

Seçimlerdeki zaferinin ardından 10 Kasım'da ABD Başkanı Barack Obama'yı BeyazSaray'da ziyaret ettiğini hatırlatan Trump, kendisiyle yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiğini bildirdi. Kabinesine atayacağı kişiler hakkında Obama'nın düşüncesini aldığını belirten Trump, fikir ayrılıklarına rağmen aralarında "iyi bir kimya" oluştuğunu kaydetti.

Göçmenlik konusunda, ABD-Meksika sınırına duvar inşa etme planına değinen Trump, şöyle devam etti:

"O duvarı yapacağız. Güçlü hudutlarımız olacak. Fakat sınırlarımızdan insanlar da geçebilecek. Çünkü işçilere de ihtiyacımız var. Bu, hem onlar hem bizim için iyi. Ancak sınırlarımız çok güçlü olacak. Yasa dışı göçmenlerin içeriye girmesine izin vermeyeceğiz. Göçmenleri belli kıstaslara göre ülkeye alacağız."

Başkanlık döneminde, daha az Amerikalı şirketin ABD'den yurt dışına taşınacağına inandığını vurgulayan Trump, "ABD'yi terk etmeyi açıklayan şirketlerin bir listesini istiyorum. Her biriyle 5 dakika konuşursam, ülkeyi terk etmezler." ifadelerini kullandı.

Apple İcra Kurulu Başkanı Tim Cook ile görüşmek istediğini belirten Trump, ABD'de Apple'a büyük bir tesis kurmak istediğini bildirdi.

Trump, 20 Ocak'ta başkanlık görevine başladıktan sonra değil, 8 Kasım'da başkan seçildiği günden itibaren icraatlarının eleştirilmesi gerektiğini savundu. Son bir ayda ABD borsasındaki güçlü yükselişe işaret eden Trump, ABD'nin iş ve ekonomi alanlarında birçok zafer elde edeceğine inandığını kaydetti. ABD'de ilaç fiyatlarını pahalı bulduğunu bildiren Trump, fiyatları düşürmeyi planladığını ifade etti.

AA