Bakan turizm sektörü için tarih verdi!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, koronavirüs nedeniyle kapalı olan tesislerin gerekli önlemlerin alınmasıyla birlikte sertifikalandırılıp faaliyete geçeceğini söyledi. Ersoy, “Mayıs sonuna doğru normalleşme başlayabilir” dedi.

Bakan turizm sektörü için tarih verdi!
A+ A-

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, NTV’de koronavirüse ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Ersoy “Gerekli önlemleri alan tesislere sertifika verilecek, faaliyete geçebilecek.” dedi.

Ersoy, yeni bir uygulamadan da bahsetti: “Corona olmayan alanlar için uluslararası kabul gören bir sertifikasyon sistemi oluşturuyoruz. Tesislerde sertifikasyon dönemi başlayacak. Tesislere önlemleri aldıktan sonra sertifika verilecek. Büyük tur operatörlerinin de bu konuda fikirlerini istedik. O fikirleri de bu sistemin içine dahil edeceğiz.”

NTV’ye konuşan bakan, corona virüsüne ilişkin, ‘nisan sonu-mayıs başı kırılmaların olacağını’ öngördüğünü dile getirdi.

“Mayısın sonuna doğru normalleşmenin mümkün olacağını düşünüyorum” diyen Ersoy, mayıs sonuna doğru iç turizmde de hareketliliğin başlayacağını aktardı.

Bakan, sürecin bitmesinin ardından ilk etapta turistlerin Asya ülkelerinden geleceğini düşündüğünü söyledi.

 Bakan Ersoy’un açıklamaları şöyle:

Mayıs sonuna doğru normalleşme başlayabilir. Turizm personeli kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılsın. Personel çıkarmayacağım diyenlere İşe Devam kredisi kullandırılıyor. Seyahat acenteleri için 2 yeni krediyi devreye aldık. Seyahat acentelerine 50 bin liralık hızlı kredi veriliyor. 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeli olarak yapılacak. Galata’yı bir müze haline getirip cazibe merkezi yapacağız.