Dövizin ateşi sönmüyor; dolar ve euro Pazartesi'ye odaklandı

Dövizin ateşi sönmüyor; dolar ve euro Pazartesi'ye odaklandı
Güncelleme:

Dolar/TL küresel piyasalardaki olumlu hava ve gelişmekte olan ülke piyasalarına gözlenen girişlere paralel bugün 4.60 seviyelerinde işlem görüyor.

Analistler yeni ekonomi yönetimi ve uygulanacak politikalar üzerinden yerli ve yabancı yatırımcının tekrar TL cinsi varlıklara güveninin sağlanmasının önemine dikkat çekiyor.Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Pazartesi günü meclisteki yemin töreninin ardından saat 1800’da “Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni”nin yapılacağını, “Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin de 9 Temmuz günü açıklanacağını duyurdu.

Dolar/TL 4.60 seviyesinde işlem görüyor. Euro/TL ise 5.38 seviyesinde bulunuyor.

Reuters’ta 26 Haziran’da yayınlanan bir haberde “Yatırımcılar, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in kabinede yeniden görev alıp almayacağını ve Maliye Bakanı Naci Ağbal veya eski bakan Ali Babacan gibi piyasa dostu isimlerin atanıp atanmayacağını görmek istiyorlar. Bu isimler pragmatik reformların gerçekleşme ihtimalinin arttığına işaret edebilir” denilmişti.

Bankalararası piyasada dolar/TL, küresel piyasalardaki olumlu hava ve gelişmekte olan ülke piyasalarına gözlenen girişlere paralel dün 4,60'ın altını görmüştü. 

Uluslararası piyasada dolar, ABD'nin Çin'den ithal ürünlere getirdiği gümrük vergisinin yürürlüğe girmesiyle başlıca para birimleri karşısında gerilerken, yatırımcılar temkinli olmaya devam ediyor. 

Dolar endeksi dün 94.177 ile 26 Haziran'dan bu yana en düşük seviyesine geriledikten sonra bugün 94.407 seviyesinde seyrediyor. 

Piyasalarda gözler saat 15.30'da açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisine çevrildi.

ABD tarımdışı istihdamın mayıs ayında 223 bin arttıktan sonra haziranda 195 bin artması bekleniyor.

Seçiniz...