Körfez yatırımcıları Türkiye'den vazgeçmiyor !

Körfez yatırımcıları Türkiye'den vazgeçmiyor !

Dubai’deki gayrimenkul fuarı Cityscape Global’de Türk firmaları ilgi odağı olurken gündemde terör olayları öne çıktı.

Dünyanın önde gelen gayrimenkul fuarlarından Dubai’de düzenlenen Cityscape Global dün kapılarını açtı. Vatan'dan Meltem Kara'nın haberine göre Cityscape Global’e 61 firma ile en çok katılımı gösteren ülke olan Türkiye, fuarda büyük ilgi çekti ancak yabancıların gündeminde de ülkedeki terör olayları ve siyasi belirsizlik vardı. Körfez yatırımcısı Türkiye’de yaşanan gergin ortamdan endişe duysa da Türkiye’ye uzun vadeli baktığı için yatırıma devam mesajı verdi. Yeni proje tanıtımlarını fuara saklayan Türk firmaları, yerli yatırımcının beklemeye geçtiği ortamda, Körfez ilgisi sayesinde moral buldu. Bu yıl alan olarak yüzde 30 büyüyen gayrimenkul fuarında, Türk firmaları da katılımını ikiye katladı. 2014 yılında katılımcı sayısı 30 iken bu yıl Türk firmalarının sayısı 61’e çıktı. Türkiye, fuara katılan 28 ülke arasında en çok uluslararası katılımı gösteren ülke oldu. Fuar alanındaki etkinliklerde de Türk firmalarının ağırlığı görüldü. 

Kozumuzu elimizden aldılar
 
Fuara katılan Türk firmaları ile yabancı yatırımcıların Türkiye’ye bakışını konuştuk. Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, “Yabancı, Türkiye’ye güvenmeye devam ediyor ama gözlerine baktığımızda tedirginliği hissediyoruz” dedi. “Konut satarken ‘Türkiye istikrar adası’ diye satış yapıyorduk” diyen Ağaoğlu, şöyle devam etti: “Bu kozumuzu elimizden aldılar. Buna rağmen Dubai’de yine iyi tanıtım yapıyoruz. Yabancı yatırımcılar, sıkıntıları net olarak dile getirmiyor ama endişeleri var. Yine de yatırımda kararlılar.”
 
Artaş Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, yabancı yatırımcıların ülkede yaşanan üzücü gelişmeleri takip ettiğini ancak uzun vadeli düşünerek yatırama devam ettiklerini belirtti. Çetinsaya, “Türkiye’den gelen olumsuz haberler yüreğimizi yakıyor. Ancak Türkiye bunların hepsinin üstesinden gelecektir. Biz ülke olarak 30 yıldır uğraşıyoruz, bunları aşmakta tecrübeliyiz”  dedi.
 
Bu süreç geçici olacak
 
Dumankaya Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya, Kuveytli ortakları Al-Mazaya’nın terör olayları nedeniyle telefonla bilgi aldığını söyledi. Dumankaya, yerli yatırımcıda da yabancı yatırımcıda da endişe olduğunu ifade etti. Çalık Gayrimenkukl Yönetim Kurulu Üyesi Feyzullah Yetgin, “Tedirginlik var ancak bu sürecin geçici olacağını düşünüyoruz” dedi. İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes ise “Bu olaylar ertelemeye neden oluyor ama vazgeçme eğilimi yok” dedi.