AK Parti Konya İl Başkanı ve yönetimi istifa etti !
Mersin'de polis servis aracına bombalı saldırı !
Kömür ocağında göçük: 6 işçi ölü

2 buçuk milyon İranlı bekleniyor !

Sektör yetkilisinin açıklamasında 2 buçuk milyon İranlı turistin ülkeye beklendiği bildirildi.

2 buçuk milyon İranlı bekleniyor !
A+ A-

Akdeniz Kalkınma Ajansı Antalya  İl Koordinatörü Erol Saraydere, İran pazarının Türkiye için önemine vurgu yaparak, "Bu seneki hedef 2,5 milyon İranlı. Antalya olarak da  daha fazla misafiri bölgemizde ağırlamak istiyoruz" diye konuştu.

Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından,  İran'dan 81 seyahat acentesinin katılımıyla düzenlenen Antalya-İran Turizm Zirvesi kasamında 2 bin 500 civarında ikili görüşme gerçekleştirilecek.  

BAKA'nın, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Hava Yolları, Antalya  Valiliği, Büyükşehir Belediyesi,Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım  Ajansı, Serik Belediyesi, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odasının destekleriyle  Kundu'da düzenlenen zirveye, İran'dan 81 seyahat acentesi, 12 gazeteci ile  Türkiye'den çok sayıda acente sahibi ve otel yöneticisi katıldı.

Zirve kapsamında, kent merkezi ve ilçelerindeki tarihi, turistik  mekanları gezerek bilgi alan heyet, Türk turizmciler ile bir araya gelerek, yeni  işbirlikleri için ikili görüşmeler gerçekleştiriyor. Antalya ve Türkiye'nin  farklı illerine daha fazla İranlı turistin gelmesi için düzenlenen zirve  kapsamında, 2 bin 500 civarında ikili görüşmenin gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Türkiye'nin, özellikle de Antalya'nın turizm potansiyeli hakkında,  broşürler yardımıyla tanıtım yapan Türk acente sahipleri, İranlı seyahat  acenteleriyle daha fazla işbirliği için çalışma yapıyor.

BAKA İl Koordinatörü Osman Erol Saraydere, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, turizmin çeşitlendirilmesi ve daha nitelikli turistin bölgeye  çekilmesi adına 2009 yılından beri çalışmaları olduğunu söyledi. İranlı  turistlerin harcama alışkanlığının da yüksek olduğuna değinen Saraydere, bu  turist grubunun, bölgede görmek istedikleri hedef kitleden olduğunun altını  çizdi.

Saraydere, heyetin kentin tarihi ve turistik mekanlarını gezdiğini  belirterek, şunları kaydetti:

"Yüz yüze görüşmelerde 2 bin 148 sisteme kayıtlı görüşme gerçekleşti  ama onun dışında gerçekleştirilen görüşmeler de var. Bizim tahminimiz bu rakamın  2 bin 500 civarında olacağı. Seçilmiş acenteleri tercih ettik, görüşmeler verimli  geçiyor. Dün hem Türkiye hem İranlı katılımcılardan aldığımız geri dönüşler çok  iyi. Umarız hedeflediğimiz kitleye ulaşabiliriz. İran pazarı, Türkiye için  önemli. THY, geçen sene 1,8 milyon İranlı taşımış. Bu seneki hedefi 2,5 milyon  İranlı. Antalya olarak da daha fazla misafiri bölgemizde ağırlamak istiyoruz."

İranlı turistlerin, otellerde her şey dahil sistem olmasına rağmen  otelde kalmayarak kentte alışveriş yaptığını vurgulayan Saraydere, bunun esnafa  da olumlu yansıdığını ifade etti.

Saraydere, Nevruz döneminde tatil için gelen İranlı turistlerin her  dönem gelmesini sağlamak için organizasyon düzenlediklerini belirtti.

Zirve, 14 Nisan'da sona erecek.