Babası tarafından öldürülen gencin eşi konuştu

İzmir'de, 24 yaşındaki oğlunu tabancayla öldüren iş adamına 15 yıl hapis cezası verildi. Ancak akciğer kanseri olduğu için tahliye edildi. Gencin eşi ise kocasının babasıyla sürekli tartıştığını belirterek şikayetçi olmadığını söyledi.

Babası tarafından öldürülen gencin eşi konuştu
A+ A-

İzmir'in Bornova ilçesinde, uyuşturucu kullandığını ve kendisinden yüklü miktarda para istediğini belirttiği oğlu Burak T.'yi (24), çıkan tartışmada tabancayla vurup öldüren Nimet T.’ye (61) 'tahrik altında kasten öldürme' suçundan 15 yıl hapis cezası verildi. Savunmasında, "Oğlum beni ölümle tehdit ediyordu. Son olarak bıçakla saldırdığı için ateş ettim. Aslında ben kendimi öldürdüm" diyen T., akciğer kanseri olduğu için tahliye edildi. Burak T.’nin eşi Özge T. de eşinin babasıyla sürekli tartıştığını söyleyerek, kayınpederinden şikayetçi olmadığını söyledi.

Olay, geçen aralık ayında Egemenlik Mahallesi 6119 Sokak'ta bulunan bir ayakkabı imalathanesinde meydana geldi. 31 yıldır faaliyet gösteren bir ayakkabı firmasının kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olan iş insanı Nimet T.'nin (56), oğlu Burak T. ile tartışmaya başladı. İddiaya göre, tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine Burak T. babasına bıçakla saldırdı. Nimet T. ise ruhsatlı tabancası ile oğluna 2 el ateş etti. Vurulan oğul T., olay yerinde yaşamını yitirdi. Olayın ardından gözaltına alınan baba, sevk edildiği adliyede tutuklandı.

Baba Nimet T. hakkında 'kasten öldürme' suçundan İzmir 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Davanın bugünkü ilk duruşmasına tutuklu sanık Nimet T., eşi Vesile T., gelini Özge T. ve sanık avukatları katıldı. Akciğer kanseri olduğu için oturarak savunmasını yapan Nimet T., oğlunun kendisini sürekli öldürmekle tehdit ettiğini belirterek, "Olaydan önce benden 350 bin lira para istedi. Bu parayla ev ve uyuşturucu alacağını söyledi. Durumumun iyi olmadığını söyledim. Biraz zaman vermesini istedim. Ancak o 3 gün süre verdiğini bu parayı vermemem halinde beni ve amcasını öldüreceğini söyledi. Olaydan 3 gün önce de Karşıyaka’da ben oğlum ve amcası konuşmak için bir araya geldik. Bizden yine 350 bin lira istedi. Konuşma esnasında amcasını bıçakla yaraladı. Polise gittik, şikâyetçi olduk. Ben zaten 10 gün boyunca kardeşimde kaldım. Eşi ve torunumla bizde kalıyorlardı. Bana ‘Erkeksen eve gel seni öldüreceğim’ demişti. Eve gidemiyordum. Olay günü de yine uyuşturucu kullanıp, benden para istedi. Sonra da bıçakla saldırdı. Kendimi korumak isterken tabancayla ateş ettim. Aslında ben orada kendimi öldürdüm. Bu olay gerçekleştiği için çok pişmanım" dedi.

Burak T.’nin eşi Özge T. de eşinin babasıyla sürekli tartıştığını söyledi. Eşinin ev almak için para istediğini, ancak oturdukları evin kirasını kayınpederinin ödediğini anlatan acılı eş, "Bizim bütün giderlerimizi kira da dahil Nimet babam karşılardı. Eşimin ev almak için tartıştığını biliyorum. Eşim sorunlu bir kişiliğe sahip. Bir keresinde benim kafama cep telefonuyla vurdu. Şikâyetçi olduğum için o dönemde evden uzaklaştırma cezası aldı. Ben kayınpederimden şikâyetçi değilim" diye konuştu.

Olaydan üç gün önce Burak T. tarafından bıçakla yaralanan amca Abdurrahman T. ise "Burak uyuşturucu kullanıyordu. İsteklerini karşılayamaz olduk. En son benden aracımı üzerine yapmamı istedi. İsteklerini gerçekleştirmediğimiz takdirde ise bizi sürekli öldürmekle tehdit ediyordu" dedi.

Nimet T.’nin eşi Vesile T. de oğlunu uyuşturucudan kurtarmak için çok çaba gösterdiklerini, ancak başaramadıklarını dile getirdi.
Tanıkların dinlenmesinin ardından savcı verdiği mütalaasında suçun işleniş biçimi göz önüne alınarak sanığın tutukluluk halinin devamını talep etti.

Karar için ara veren mahkeme heyeti, sanığın suçu tahrik altında işlediğine kanaat getirip, 15 yıl hapis cezası verdi. Ancak akciğer kanseri hastalığının 3'üncü evrede olmasından dolayı Nimet T. tahliye edildi.