için kaldı

Ölken çocuk kusurlu bulundu!

Ölken çocuk kusurlu bulundu!
Güncelleme:

Ankara'da okul kantinden satın aldığı plastik şırınga içerisindeki çikolatayı yerken boğazına tıpa kaçması sonucu nefessiz kalarak yaşamını yitiren 7 yaşındaki Mert ile ilgili hazırlanan iddianamede suçlu Mert bulundu.

Ankara Keçiören'de birinci sınıf öğrencisi minik Mert'in okulda plastik şırınga içindeki çikolatayı yemek isterken boğazına kaçan tıpa sonucu nefessiz kalarak yaşamını yitirmesine ilişkin iddianame hazırlandı.

ANKA’nın edindiği bilgiye göre, okulun kantin işletmecisi N.Y. ve ürünü dağıtan firmanın sahibi Y.T. hakkında "taksirle ölüme neden olma" suçundan 6’şar yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

ELİYLE DEĞİL AĞZIYLA TIPAYI AÇTI ASLİ KUSURLUDUR!

Ankara Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianamede, N.Y. ve T.Y. ‘tali kusurlu’ olarak değerlendirilirken, sadece 7 yaşında olan 1. sınıf öğrencisi minik Mert'in ‘asli kusurlu’ olarak yer alması dikkat çekti.

Savcı iddianamesinde bilirkişi raporunu dayanak göstererek, Mert K.'nin ‘asli kusurlu’ olmasını; “Maktulün plastik enjektörün ucundaki tıpayı eliyle çıkarmadan ağzında dişiyle çıkarmaya çalışırken tıpanın boğazına kaçmasına ve boğularak ölmesine neden olduğu, makulün böylece kendi tedbirsiz ve dikkatsiz davranması sonucu ölüme neden olduğu anlaşılmıştır” düşüncesiyle açıkladı.

ÇİKOLATA ÜZERİNDE UYARI YOK

Keçiören’de 11 Aralık 2019 günü gerçekleşen olaya ilişkin hazırlanan iddianamede, kamu görevlilerinin dosyası ayrılırken, Y.T.’nin piyasaya sürdüğü ürün üzerine “Elle çıkarılması gerek, ağızla çıkarılması tehlikeli” uyarısı yazdırmadığı ve N.Y.’nin de çocukları enjektör şeklindeki çikolatanın tıpasını elle çıkarmaları konusunda uyarmadığı için ‘tali kusurlu’ olduğu belirtildi.

ANKA