Tacizi diye öldürdüler, masum çıktı! Otopsi raporu kan dondurdu

Güncelleme:

Diyarbakır'da 12 yaşındaki kız çocuğunun fotoğrafını çektiği iddiasıyla öldürülen Ergün A.'nın (40) masum olduğu ortaya çıktı. A. ile ilgili Adli Tıp Kurumu raporunda darp sonucu burunda, dudakta yoğun kanama olduğu ve dişlerinin yerinde bulunmadığı belirtildi.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 12 yaşındaki kız çocuğunun fotoğrafını çektiği iddiasıyla darbedilip, bıçaklanarak öldürülen Ergün A. (40) cinayetiyle ilgili soruşturma tamamlandı.

Masum olduğu anlaşılan A.'nın Adli Tıp Kurumu raporunda darp sonucu burunda ve dudakta yoğun kanama olduğu anlaşılırken dişlerinin de yerinde bulunmadığı belirtildi.

GÖRÜNTÜLER İNCELENDİ

Polis ekiplerinin yaptığı kamera kayıtlarının incelenmesinde sanıkların Ergün A.’yı tacizci olduğu iddiasıyla döve döve polis merkezi önüne kadar getirdikleri belirlendi. Görüntülerin incelenmesinde A.'nın kollarını tutan ve döven kişilerin kamera kayıtlarıyla tespit edilen şüpheliler oldukları saptandı. 6 şüphelinin A.'yı döve döve linç ederek öldürdükleri kaydedildi.

Adli Tıp Kurumu tarafından yapılan otopsi raporunda "Koltuk altında bıçak yarası, her iki kalçada derin bıçak yarası, darp sonucu ağzındaki dişlerin yerinde olmadığı, burunda, dudakta yoğun kanama, burunda aşırı morarma, sol diz altında yaralanmaya bağlı morarma ve kanama, vücutta aşırı yaygın kan bulaşması" ifadeleri kullanıldı.

KASTEN ADAM ÖLDÜRME SUÇUNDAN AYRI AYRI CEZALANDIRILMALARI İSTENDİ

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma tamamlandı. İddianamede 3'ü tutuklu 6 sanığın kendiliğinden gelişen olayda daha sonra fikir ve eylem birliği içinde hareket ettikleri vurgulandı.

Sanık S.D.'nin elindeki bıçakla Ergün A.'yı bıçakladığı, diğer sanıkların da tekme ve tokat şeklinde A.'yı döverek öldürülmesine neden oldukları için kasten adam öldürme suçundan ayrı ayrı cezalandırılmaları istendi.

DÖVEREK ÖLÜMÜNE NEDEN OLDUĞU BELİRTİLDİ

Sanık B.E.'nin de elindeki metal tesisat anahtarıyla adamı döverek linç girişiminde yer aldığı belirtilen iddianamede Ergün A.'ın maruz kaldığı şiddet sonucu ölümüyle sanıkların saldırısı arasında illiyet bağı bulunduğu kaydedildi.

Görüntülerde yaralı adamın ayağa kalkıp kaçmaya çalıştığı esnada sanık B.E.'nin ölenin kolundan tutarak polise götürmek istediği iddiasının hayatın olağan akışına ters olduğu, polise götürmek yerine olay yerine polis veya ambulans çağırabilecekken bunu yapmayıp döverek ölümüne neden olduğu ifade edildi.

MASUM OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Sanıklar her ne kadar ifadelerinde ölen A.'nın küçük kızı taciz ettiği için dövdüklerini belirtmiş olsalar bile adamın kızı taciz eden kişi olmayıp masum olduğu vurgulandı.

NE OLMUŞTU?

3 Nisan akşam saatlerinde meydana gelen olayda A., parkta oturan kız çocuğunun fotoğrafını çektiği iddiasıyla, bir grup tarafından 3 yerinden bıçaklandı. Dövülüp, yaralı halde sokaklarda gezdirildiği anlar güvenlik kamerasına yansıyan A., kaldırıldığı hastanede kan kaybından yaşamını yitirdi.

İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri, çevredeki güvenlik kamerası ve Kent Güvenlik Yönetimi Sistemleri (KGYS) kameralarını incelemeye aldı. Olayla ilgili 7 kişi gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden S.D. (16), E.H.T. (16) tutuklandı, 5 kişi serbest bırakıldı. İtiraz üzerine şüphelilerden B.E. (23) yeniden gözaltına alınıp, çıkarıldığı mahkemece bu kez tutuklandı.

DHA