Teoman konseri için ağaç katliamı

Aydın’ın Efeler ilçesinde bulunan Nevzat Biçer Parkı’nda yer alan özel bir işletme, dün gerçekleşen Teoman Konseri öncesinde yeşil alana yerleştirdiği sahne için 25 yıllık olan ıhlamur ağacını kökünden kesti.

Teoman konseri için ağaç katliamı
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Birgün gazetesinin haberine göre lonser ve konser alanı için Efeler Belediyesi’nden izin almadan hareket ettiği belirtine işletme sahipleri, izinsiz kurulan sahnenin alana yerleşmesi için kestikleri ağacın yanı sıra dört ağacı ise uygunsuz bir biçimde budadı.

Ağacın kesilmesi olayı konsere birkaç saat kala yaşandı. Gerçekleşen olayın ardından Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay, başta Park ve Bahçeler Müdürü olmak üzere belediyenin ilgili müdürleri ile alana giderek inceleme başlattı. İnceleme sonrasında, ilgili müdürlerle konu ile ilgili toplantı yapan Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay yaşanan tüm sıkıntılara rağmen, bilet alan vatandaşların mağduriyet yaşamaması için konserin gerçekleştirilmesine izin verdi. Ancak Başkan Atay, Nevzat Biçer Parkı’nın yeşil alanında bundan sonra konser yapılmaması talimatını verdi.

Ağaç kesim işlemleri ile ilgili idari ve cezai işlemlerin yapılması için talimat veren Başkan Atay, sit alanında bulunan bu ağaçların kesilmesi nedeni ile Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’na bilgi verildiğini ifade etti.

"DOĞANIN BU ŞEKİLDE KULLANILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ"

Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay şunları söyledi:

“Sanat için doğanın bu şekilde kullanılmasına asla izin vermeyeceğiz. Doğa ve çevre her zaman belediyemiz için hassas bir konudur ve önceliğimizdir. Bu yüzden, bu tür organizasyonların bundan sonra doğaya zarar vermeden ve uygun alanlarda yapılması için karar aldık. Maalesef konser sonrasında alanda ağır tahribat meydana geldi. Bu yüzden alandaki tahribatı gidererek, Nevzat Biçer Parkı’nı içerisindeki unsurları ile korunup geliştirilecek, alanı yeşillendirecek ve daha da güzelleştirmek için çalışmalar yapacağız.”

Birgün

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News