Erdoğan'dan BM'de kritik mesajlar
FETÖ'nin HDP oyunu ! Neler yapmışlar neler...
Trump Türkiye'ye teşekkür etti dünya izledi

Ahmet Şık'ın ağabeyine PKK'dan ihraç

Gazeteci Ahmet Şık'ın kardeşi Bülent Şık, Akdeniz Üniversitesi'ndeki kamu görevinden ihraç edildi.

Ahmet Şık'ın ağabeyine PKK'dan ihraç
A+ A-

Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Ahmet Şık'ın 1128 akademisyenin PKK lehine imzaladığı ihanet bildirisinde imzası bulunan kardeşi Bülent Şık, Akdeniz Üniversitesi'ndeki kamu görevinden ihraç edildi.

Son Kanun Hükmündeki Kararname ile kamu görevinden ihraç edilen isimler arasında akademisyenler de bulunuyor. Bu akademisyenlerden birisi de PKK yöneticileri ile yaptığı röportajları ile bilinen Cumhuriyet muhabiri Ahmet Şık'ın kardeşi çıktı.

Ahmet Şık'ın Akdeniz Üniversitesi nde görev yapan akademisyen kardeşi Bülent Şık, son Kanun Hükmündeki Kararname çerçevesinde kamu görevinden uzaklaştırıldı.

Bülent Şık'ın 1128 akademisyen tarafından PKK lehine olan ihanet bildirisini imzalayan akademisyenler arasında olduğu bildirildi. Şık'ın PKK lehine yayınlanan bu bildiride imzası bulunduğu iddiasıyla ihraç edildiği iddia ediliyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından KCK yöneticisi Bese Hozat'ın çağrısı üzerine 1128 akademisyen tarafından imzalanan 'Bu suça ortak olmayacağız' isimli ihanet bildirisi ile ilgili soruşturma başlatılmıştı. Bülent Şık'ın da bu soruşturmanın şüphelilerinden birisi olduğu belirtildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca bildiriyi hazırlayan 4 akademisyenle ilgili hazırlanan iddianamede şöyle denilmişti: 'Yayınlanan bildiri içeriğinden de açıkça anlaşıldığı üzere sözde barış bildirisinin PKK/KCK terör örgütünün alenen propagandası mahiyetinde olduğu, bildirinin esas amacının terör örgütü tarafından sözde 'öz yönetim' ilan edilen bölgelerde güvenlik güçleri tarafından bölgelerin teröristlerden temizlenmesi ve bölge halkının huzur ve refahının sağlanması için yürütülen operasyonların durdurulması için kamuoyu oluşturmak olduğu anlaşılmıştır."

Sabah