Ayasofya'daki milyonluk ihale yine tanıdığa gitti

Ayasofya'daki milyonluk ihale yine tanıdığa gitti
Güncelleme:

Ayasofya Cami'nde milyonlarca liralık restorasyon ihalesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın arkadaşı olan bir isme verildiği ortaya çıktı.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Vakıflar Genel Müdürlüğü 30 Aralık 2021 tarihinde Ayasofya için bir ihale düzenledi.

İhalenin “Ayasofya Külliyesi’nin restorasyon projelerinin hazırlanması ve Ayasofya Külliyesi’nde bulunan türbelerin, sıbyan mektebinin ve muvakkithanenin restorasyonunun yapılması” adı altında pazarlık usulüyle düzenlendiği duyuruldu.

Restorasyon ihalesinin, Hassa Mimarlık, Iras Yapı ve Adamak Restorasyon isimli üç şirketin kurduğu iş ortaklığına tam 23 milyon 51 bin TL’ye verildiği ve 21 Ocak tarihinde de sözleşme imzalandığı açıklandı.

Şirketlerden restorasyon ve proje hazırlama işlerini 2024 yılının Ocak ayına kadar tamamlamaları istendi.

Birgün gazetesinden İsmail Arı'nın haberine göre ihalenin verildiği üç şirketten biri olan Hassa Mimarlık Şirketi’nin sahibi Muharrem Hilmi Şenalp, kamuoyunun yakından tanıdığı bir isim. Şenalp’in aynı zamanda AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın arkadaşı olduğu da biliniyor.

Şenalp, Boğaziçi Köprüsü’nün çıkışında inşa edilen “Şehitler Abidesi”nin de mimarı. Hassa Mimarlık; Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Cami ve Kültür Merkezi, Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi’nin master planı ve konsept tasarımı, Başbakanlık Osmanlı Arşivleri, Ataşehir Mimar Sinan Cami, Eyüp Sultan Türbesi restorasyonun da aralarında bulunduğu bir çok projeye imza attı.

 

 

Birgün