Dolar, Euro ve altın yeniden yükselişe geçti

Dolar, Euro ve altın yeniden yükselişe geçti
Güncelleme:

Türk Lirası karşısında "şovunu" sürdüren döviz ve altın kurunda zirvedeki seyir devam ediyor. İşte dolar, euro, sterlin, altın, gümüş ve kripto para piyasalarında son durum...

Türkiye'de yüzde 70'e dayanan yüksek enflasyon, artan jeopolitik riskler, rekor seviyesindeki negatif reel faize karşın etkisizleştirilen para politikası piyasaların ateşini yükseltmeye devam ediyor.

Dolar ve euro, bir süre devam eden stabil seyrinin ardından tekrar ibreyi yukarı çevirmiş, rekor seviyeleri görmüştü. Türk Lirası'nın döviz karşısındaki değer kaybı tüm hızıyla sürüyor.

TL son üç haftada dolar karşısında yaklaşık yüzde 10 değer kaybederken, Aralık 2021’deki kur krizi sonrasında ilk kez 16 seviyesinin üzerine çıktı.

Türkiye’nin beş yıl vadeli borcunu iflasa karşı korumanın maliyetini gösteren CDS’ler geçen hafta 730 baz puanı aşarak Refinitiv verilerine göre 2008 yılındaki küresel finansal krizden bu yana rekor seviyeye çıktıktan sonra gerileyerek Cuma gününü 707/717 baz puandan kapattı. 

REZERVLERDE DÜŞÜŞ HIZLANDI

Öncü verilerden bankacıların yaptığı hesaplamaya göre, TCMB’nin Mayıs ayında piyasaya rezervlerinden yaptığı döviz arzı yılın ilk dört ayına göre belirgin bir artış eğiliminde. Dolayısıyla TCMB’nin zaten negatifte olan kendine ait döviz rezervleri mevcut politikada her geçen gün daha çok eriyor.

TCMB’nin toplam rezervi 20 Mayıs itibarıyla yaklaşık 1.6 milyar dolar düşüşle 100 milyar dolara, uluslararası net rezervler ise art arda beşinci haftada da düşüşle 10 milyar doların altına geriledi. Swap hariç rezervler ise aynı dönemde eksi 52 milyar dolara kadar gerileyerek daha önce büyük siyasi ve ekonomik değişimleri beraberinde getiren eksi 60 milyar dolara bir kez daha yaklaştı.

İşte yeni haftada piyasalarda son durum:

Dolar, Euro ve Sterlin

Güne 16,35 TL'den başlayan Dolar 16,39 TL'den, 17,62 TL'den başlayan Euro 17,66 TL'den, 20,71 TL'den başlayan Sterlin ise 20,73 TL'den işlem görüyor.

Cuma günü, doların satış fiyatı 16,30 lira, avronun satış fiyatı ise 17,50 lira olmuştu.

Altın ve gümüş

Ons altın 1.855 Dolar'dan, Gram altın 976/977 TL'den, Çeyrek altın 1.571/1.572 TL'den Cumhuriyet altını ise 6.465/6.466 TL alış/satış fiyatıyla işlem görüyor. 

Gümüş ise 11,73 TL'den fiyatlanıyor.

Kripto paralar
 
Kripto para piyasalarında ise Bitcoin 30 bin 595 dolar, Ethereum ise bin 899 dolardan işlem görüyor.  

Analistler, yükselen enflasyonla mücadele için para politikası sıkılaşmasının ve likiditenin azalmasının yatırımcıları küresel piyasalarda riskli varlıklardan uzaklaştırdığını belirtti.

Brent petrol

Brent petrol 120 doların üzerinde seyrederken, ABD ham petrolünde  ilk işlemler 115 doların üzerinde gerçekleşti. 

Fiyatlardaki yükselişte Çin'in finans ve teknoloji merkezi Şanghay'da salgın önlemlerinin gevşetilmesi etkili oldu. 

Vaka sayısı 3 ayın en düşük seviyesini görürken Şanghay'da 1 Haziran itibariyle imalatçılar operasyonlarına başlayabilecek.