En acı gerçeği OECD açıkladı: Türkiye son sıralarda

En acı gerçeği OECD açıkladı: Türkiye son sıralarda
Güncelleme:

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün yayınladığı yeni rapora göre, Türkiye'nin üst orta eğitim (lise) harcamalarında 40 ülke arasındaki sırası belli oldu...

DW Türkçe’nin haberine göre OECD raporunda Kolombiya, Meksika ve Türkiye’nin öğrenci başına yıllık 5 bin dolardan az harcama yaptığı buna karşılık Lüksemburg’un yaptığı harcamanın hemen hemen 25 bin dolar seviyesinde olduğu ifade edildi.

 OECD ülkelerinde öğrenci başına yapılan yıllık harcamanın ortalaması, lisede ortalama 11 bin 400 dolar, meslek liselerindeyse 13 bin 200 dolar seviyesinde.

İlk ve ortaöğretim, OECD ülkelerinin birçoğunda zorunlu. Her bir öğrenci için 6 ile 15 yaş arasında yapılan harcamanın OECD ortalaması 112 bin dolar. Avusturya, Danimarka, İzlanda, Lüksemburg ve Norveç’in bu yıllarda öğrenci başına yaptığı yıllık harcama 150 bin doları geçerken, bu meblağ Kolombiya, Romanya ve Türkiye’deyse 50 bin doların altında.

Raporda OECD ülkelerinde ilk ve ortaöğretimin finansmanında hükümetlerin önemli rol oynadığına dikkat çekildi. 2020’de ilk ve ortaöğretimde özel finansman payının yüzde 9 civarında olduğu Türkiye’deyse bu oranın yüzde 20’yi geçtiği kaydedildi.

 

DW Türkçe