Erdoğan ve Putin görüşürken Rusya'nın keşif uçağı düşürüldü

Türkiye ile Rusya'nın İdlib'de ateşkes sağlanmasına karar verdiği toplantı devam ederken TSK ve muhalifler, Rus keşif uçağını düşürdü.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin başlattığı Bahar Kalkanı Harekatı kapsamında, TSK ve SMO Halep kırsalında bir Rus keşif uçağını düşürdü.

ATEŞKES GÖRÜŞMESİ SIRASINDA DÜŞÜRÜLDÜ
Moskova'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gerçekleştirdiği İdlib zirvesi sırasında, bölgede Rus uçaklarının yoğunlukla uçarken TSK ve SMO, kontrol noktalarını ortaya çıkarmak üzere olan uçağı vurdu. Vurulan uçak düşerken o anların görüntüleri de bir kişi tarafından kaydedildi.

ATEŞKES YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
Moskova'da gerçekleştirilen İdlib zirvesinde alınan karara göre, bölgede ateşkes yürürlüğe girdi.

Moskova'da varılan anlaşmanın detaylarında, "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler, 6 Mart 2020 saat 00.01'den itibaren (bu gece) durdurulacak", "M4 kara yolunun kuzeyinde 6 kilometre ve güneyinde 6 kilometre derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecek. Güvenli koridorun işleyişine dair ayrıntılı esaslar, Türkiye ve Rusya savunma bakanlıkları arasında 7 gün içinde kararlaştırılacak" ve "Türk ve Rus devriyeleri, 15 Martta M4 kara yolunun Trumba'dan (Serakib'in 2 kilometre batısı) Ain Al Havr'a kadar olan kesimi boyunca başlatılacak." maddeleri yer almıştı.

Seçiniz...