AK Partili vekilden Melih Gökçek açıklaması
Kadıköy'de linç girişimi ! Satırla saldırdıalr
Gökçek'in yüzünü Osmanlıspor güldürdü

Eski savaş pilotları göreve hazır

Eski savaş pilotları, FETÖ'cü askerlerin ordudan ihraç edilmelerinin ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığında savaş pilotu açığı yaşanması halinde "maddi beklenti olmadan" göreve hazır bekliyor.

Eski savaş pilotları göreve hazır
A+ A-

Emekli Pilot Albay Haluk Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  görev yaptığı dönemde FETÖ'nün Hava Kuvvetleri Komutanlığında yapılanmasını fark  ettiğini ancak darbe yapamaya teşebbüs edecek boyuta ulaşabileceğini  öngöremediğini belirtti.
 
Geçmiş yıllardaki Yüksek Askeri Şura kararlarıyla ordudan yapılan  ihraçlar başta olmak üzere birçok kanunsuz işlemin arkasında FETÖ'nün  olabileceğini ifade eden Yıldırım, bir "üst akıl" yapılanmasının FETÖ'yü maşa  olarak kullandığını söyledi.
 
Yıldırım, darbe girişiminin asıl amacının devleti FETÖ'nün eliyle  tamamen çökertmek olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:
 

"Gelişmelere bir bütün olarak baktığımızda oldukça vahim sonuçları  beraberinde getirebilecek bir darbe girişimi oldu. Cumhurbaşkanı yaverliğine  kendi elamanlarını getirebilecek kadar büyüyen, 17-25 Aralık süreciyle birlikte  devletin bütün kademelerinde olduklarını gösteren bu yapı, aslında darbe yapmadan  da devleti yönetebilirdi. Bu nedenle yapılan darbe girişiminin temelinde, Türk  devletini tamamen çökertmek, bölgede zayıflatarak bu vatanı parçalatmaktı. Üst  aklın maşası FETÖ, bu kirli plana hizmet ediyor.  Tabii maşa olmaları suçsuz  olduklarını asla göstermez, bu yapının içinde olan herkes sorumludur."
 
Hava Kuvvetleri'nde uzun yıllar pilotluk yaptıktan sonra mesleğini bir  özel hava yolu şirketinde sürdürdüğünü anlatan Yıldırım, "Genelkurmay  Başkanlığımızın talep etmesi halinde ülkemizin geleceği ve selameti adına maddi  bir beklenti içinde olmaksızın devletimize, milletimize hizmet etmeye hazırım."  dedi.
 
Yıldırım, aradan geçen süreye rağmen yeniden savaş uçağı  kullanabileceğini ve bu konuda herhangi bir sorun yaşamayacağını söyledi.
 
Seve seve görev yapmaya hazırım
 
Emekli Pilot Albay Mehmet İlhan da devletin istemesi halinde her  şartta görev yapmaya hazır olduğunu, bu konuda üzerine düşen her türlü  sorumluluğu seve seve üstleneceğini bildirdi.
 
Özel bir hava yolu şirketinde pilot olarak görev yaptığını belirten  İlhan, "Devletin, emekli savaş pilotlarının yeniden göreve dönmelerine yönelik  bir çağrısı olursa seve seve buna iştirak edilir. Hava Kuvvetleri Komutanlığının  C-130, C-160, CASA tipi uçaklarını kullanabilirim. Ordudan ayrıldıktan sonra özel  hava yolu şirketlerinin uçaklarını kullandığımız için uçuş kabiliyetimizi  kaybetmedik." diye konuştu.
 
15 Temmuz darbe girişiminden sonra tasfiye edilen pilotların  yerlerinin kısa sürede doldurulabileceğini kaydeden İlhan, Hava Kuvvetleri  Komutanlığı ile Türk Hava Yolları (THY) arasında imzalanacak bir protokol  sayesinde bunun mümkün olabileceğini anlattı.
 
İlhan, geçmiş yıllarda iki kurum arasında yapılan protokol gereği THY uçaklarının savaş pilotları tarafından da uçurulduğunu dile getirerek, "Bu sefer  de tersi bir uygulama için bir protokol yapılabilir. THY bünyesinde çok sayıda  Hava Kuvvetleri Komutanlığından emekli olmuş pilot var. Bunların yeniden ordunun  bünyesinde görev alabilmeleri sağlanabilir. Bu noktada herkesin maddi bir  beklenti içinde olmadan kendisine verilen görevi yapacağından eminim." görüşünü  ifade etti.