Hastanede kürtaj oldu, evde dehşeti yaşadı

Hastanede kürtaj oldu, evde dehşeti yaşadı

13 haftalık hamile Ümmühan A., bebeğinin kalbi durunca hastanede kürtaj oldu. Hastanede alındığı söylenen cenin, genç kadın evde olduğu sırada rahminden düştü. Yaşadığı şoku uzun süre atlatamayan Ümmühan A., hastane yönetimine ve doktora 51 bin 755 liralık tazminat davası açtı.

İstanbul Ataşehir’de yaşayan Ümmühan ve Orhan A. çifti, geçtiğimiz yıl başlarında üçüncü çocuklarının olacağını öğrendi. Hamileliği 13 haftaya ulaşan Ümmühan A., 30 Mart 2020’de muayene için hastaneye gitti. Doktor Asuman S., bebeğin kalp atışının duyulmadığını belirterek ultrason için hastanedeki başka bir doktora gönderdi. Ayrıntılı ultrasonda da bebeğin kalp atışının durduğunun belirlenmesi üzerine kürtaj kararı alındı.

İddiaya göre, kürtajın ardından akşam saatlerinde evine gönderilen A. kusmaya başladı. Bu sırada kanaması da oluşan Ümmühan A.’nın rahminden bir parça düştü. Parçaya bakıp inceleyen A., bunun cenin olduğunu görünce dehşete kapıldı. Hemen eşini arayarak yardım istedi. Ümmühan A. ile eşi, kürtaj işlemini gerçekleştiren hastaneyi aradı. İddiaya göre, hastane yönetimi, rahimden düşenin cenin değil kan pıhtısı olduğunu, rahatsızlığı varsa hastaneye gelmesi gerektiğini söyledi.

‘HASTANE VE DOKTOR KUSURLU’

Hürriyet'ten Özge Eğrikar'ın haberine göre Ümmühan A., avukatı Merve Uçanok aracılığıyla, İstanbul Anadolu Tüketici Mahkemesi’nde hastane ve doktor Asuman S. hakkında dava açtı. Ümmühan A.’ya hastanenin bir ambulans bile göndermediğini dava dilekçesinde belirten avukat Merve Uçanok, “Olayın ardından yapılan incelemelerde Adli Tıp uzmanı rahimden düşen cismin fetüs olduğunu teyit etmiştir. Fetüsün 5-6 santimetre boyunda, 50 ila 100 gram olduğu, kolları ve bacaklarının oluştuğu ancak cinsiyetinin belli olmadığı ifade edilmiştir. Davalı hastane doktorları tarafından gerçekleşen kusurlu işlem yüzünden Ümmühan A., evinde yalnız başına kalmış iken rahminden ölü cenin düşmüştür” ifadelerini kullandı.

TRAVMA YAŞADI

Ölümden dönen Ümmühan A.’nın maddi ve manevi zarara uğradığını dilekçesinde anlatan Avukat Merve Uçanok, “Ümmühan A., eşi evde olmadığı için bir yandan canının derdine düşmüş, diğer taraftan da evde bulunan iki çocuğunun olayı görmesini engellemeye çalışmıştır. Bu travmatik olay nedeniyle Ümmühan A., bir daha çocuk sahibi olmayı denemekten korkmaktadır. Bedenindeki zararın giderilmesi için tedavi olmak ve ilaç kullanmak zorunda kalmıştır. Tüm bu nedenlerle 50 bin lira manevi, bin 755 lira da maddi tazminatın davalı hastane yönetiminden ve doktordan tahsilini istiyoruz” dedi.

Hürriyet