AK Parti'de bir istifa daha ! O isim istifa etti
Üniversite sınavının tarihi kesinleşti
''Darbe girişiminden bizim de, Melih Gökçek’in de haberi vardı''

İlk Roman Kafile, Umre Yolcusu

İzmir ve Manisa'dan belirlenen 33 kişilik Roman kafile, 12 Mayıs'ta kutsal topraklara gidecek- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özdağ:- "(Hayır yapmak istiyorum) diyenler varsa, okul, sağlık ocağı, hastane yaptığınız gibi, yoksul gençlere burs verdiğiniz

İlk Roman Kafile, Umre Yolcusu
A+ A-

ANKARA (AA) - HATİCE ÖZDEMİR - AK Parti Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığınca başlatılan proje kapsamında, İzmir ve Manisa'dan belirlenen ve 33 kişiden oluşan ilk Roman kafile, 12 Mayıs'ta Umre'ye gidecek.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk göreve geldiğinde iki Roman kadının kendisinden Umre'ye gitme talebinde bulunduğunu ve bu talep üzerine Roman vatandaşların Umre'ye gönderilmesine ilişkin bir proje hazırladıklarını belirtti.

Okul, hastane, sağlık ocağı, cami yaptıran hayırseverlerin katkısıyla Umre'ye gitmek isteyen ancak maddi durumu iyi olmayan Roman vatandaşları kutsal topraklara göndermek için kolları sıvadıklarını anlatan Özdağ, şunları söyledi:

"Yaptığımız çalışmalar neticesinde ilk kafilemizi 12 Mayıs'ta gönderiyoruz. Birinci turda Manisa ve İzmir'den 33 Roman vatandaşımız, daha sonra Bursa ve Çanakkale'den 33 kişi, ardından Edirne, daha sonra İstanbul'dan 2 grup halinde Roman vatandaşlarımızı Umre'ye göndereceğiz. Konya, Artvin, Diyarbakır gibi çeşitli illerden de 10 grup halinde, 330 Roman vatandaşımızın Hz. Peygamberimizin bulunduğu toprakları görmesine vesile olacağız."

Özdağ, hayırseverlerin katkısıyla AK Parti olarak güzel bir çalışmaya imza atacaklarını kaydetti.

AK Parti'nin Türkiye'de yıllardır ihmal edilmiş, yok sayılmış Roman vatandaşları da düşündüğünü ve bu doğrultuda projeler geliştirdiğini vurgulayan Özdağ, 2009'da ilk Roman çalıştayını yaptıklarını ve bir üniversite bünyesinde enstitü kurduklarını anlattı.

Romanların istihdamı, barınma ihtiyaçlarının giderilmesi konularında da çalışma yaptıklarını açıklayan Selçuk Özdağ, bu projeyle de bir farkındalık oluşturduklarını bildirdi.

Umre'ye gitmek isteyen Roman vatandaşların kaymakamlıklara, valiliklere, Roman sivil toplum kuruluşlarına ya da kendilerine başvurmalarını isteyen Özdağ, maddi durumu iyi olmayan, gönlünde Hz. Muhammed, Allah aşkı bulunan, Mekke ve Medine'yi görmek isteyen ve ilk defa gidecek olan Romanların projeden faydalanacağını ifade etti.

Hayırseverlere de çağrıda bulunan Özdağ, "(Hayır yapmak istiyorum) diyenler varsa, okul, sağlık ocağı, hastane yaptığınız gibi, yoksul gençlere burs verdiğiniz gibi gelin Türkiye'de Roman kardeşlerimize de Umre'ye gönderelim. Bunu yaparsak da sevap kazanırız diye düşünüyorum." diye konuştu.

12 Mayıs'ta yola çıkacak ilk kafilenin 21 Mayıs'ta döneceğini ve bir gün sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret ederek, hurma ile zemzem suyu ikram edeceklerini belirten Özdağ, Erdoğan'ın Roman vatandaşların gönlünde ayrı bir yere sahip olduğunu aktardı.