İstanbul'da 1 milyon metrekarelik dev arazi imara açılıyor!

İstanbul Küçükçekmece'de yargının bir milyon metrekarelik alanın yapılaşmaya açılmasına ilişkin ‘iptal’ kararı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yok sayıldı. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “AK Part ihanete devam ediyor” dedi.

İstanbul'da 1 milyon metrekarelik dev arazi imara açılıyor!
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

İstanbul Küçükçekmece'de Marmara Üniversitesi'ne tahsis edilen, 1 milyon metrekarelik dev arazi, merkez kampüsün Maltepe'deki Orgeneral Kenan Evren Kışlası'na yapılması kararı üzerine TOKİ'ye devredildi.

TOKİ'nin de Konut A.Ş.'ye sattığı arazinin ‘yüksek öğretim' olan imar durumu konut+ticaret olarak belirlendi ve arazide yapılaşmanın önü açıldı. Ancak İstinaf Mahkemesi 21 Eylül'de, hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle arazinin nazım ve uygulama imar planlarını iptal etti.

Sözcü'de yer alan habere göre, imar planlarının iptalinden 44 gün sonra, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mahkeme kararını yok sayarak, arazinin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı tekliflerini, re'sen onayladı ve askıya çıkardı.

Yeni planlarda, yüzde 30'u ticaret, yüzde 70'i konut alanı olan arazinin ticaret alanının konut+ticaret olarak yüzde 40'a yükseltildiği, yüzde 60'ının ise donatı alanı olduğu görüldü.

Duruma tepki gösteren CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Özlerine dönmeleri uzun sürmedi. AKP'nin İstanbul politikası tektir ve hiç değişmez. İstanbul'un rantını kullanmak, ihanete devam etmek istiyorlar. Biz de buna asla izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Sözcü

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News