Almanya'da skandal Türkiye haritası !
İşte FETÖ'cülerin gurbetçilere oyunu !
AK Partili vekilden Melih Gökçek açıklaması

Mehmet Dişli'nin ifadesinde ilginç iddialar

Darbeci olduğu ileri sürülen Tümgeneral Mehmet Dişli’nin ifadesi ortaya çıktı.

Mehmet Dişli'nin ifadesinde ilginç iddialar
A+ A-

Genelkurmay Başkanı Akar'la birlikte helikopterden indikten sonra gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanan Dişli, savcılık ifadesinde suçlamaları kabul etmedi: Bana, 'Sana güvenir, sen ikna edersin, yoksa ikinizi de paketleyip götüreceğiz' dediler. Bana uçakların havada olduğunu, sıkıyönetim emrinin yayımlandığını söylediler. Bütün komutanların bunun içinde olduğunu söylediler. 'Olmayanları şu anda alıyoruz. Zaten tutuklanıyorlar' dediler. Beni Komutan'ın odasına soktular.

Komutan'a kelepçe takmak için zorladılar. Ben müdahale ettim, 'Burada konuşuyoruz, Komutan'a eziyet etmeyin, zarar vermeyin' dedim. Komutan'ın apoletleri düşmüştü...

Darbe girişimi soruşturmasında tutuklanan Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Dönüşüm Dairesi Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli'nin verdiği ifadeyi Anadolu Ajansı tarafından yayınlandı.

Suçlamaları kabul etmeyen Dişli, "Bana, 'Sana güvenir, sen ikna edersin, yoksa ikinizi de paketleyip götüreceğiz' dediler. Bana uçakların havada olduğunu, sıkıyönetim emrinin yayımlandığını söylediler. Bütün komutanların bunun içinde olduğunu söylediler. 'Olmayanları şu anda alıyoruz. Zaten tutuklanıyorlar' dediler. Beni Komutan'ın (Orgeneral Akar) odasına soktular" dedi.

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Dişli, savcılıktaki ifadesinde, her dairenin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'a bir arz günü olduğunu belirtti.

Usul gereği özel kalem müdürü ya da emir subayı aradığında gidip kendi  daire başkanlıklarıyla ilgili konuları paylaştıklarını ifade eden Dişli, "O gün beni klima çarptığı için akşam 19.00 civarı evime geçtim. O gün de beni ofisimden ya özel kalem ya emir subayı ya da danışman aradı. Tam hatırlamıyorum kimin aradığını" diye konuştu.

Arama üzerine Genelkurmay Başkanlığı Karargahına geçtiğini dile getiren Dişli, "Komutanın odasına girerken o katta özel kuvvet giyimli 2-3,  yüzleri açık ancak tanımadığım şahıslar karşıladı. Komutan'ın odasına girmeden 2  ofis vardır. Birine beni çektiler. 'Silahlı Kuvvetler duruma, yönetime el koydu. Yurtta Sulh Cihanda Sulh Operasyonu başladı. Komutan'ın da bizimle olmasını istiyoruz' dediler" ifadelerini kullandı.

Orgeneral Akar ile 16 yıldır birlikte çalıştığını, kendisini yakinen tanıdığını anlatan Dişli, "Bana, 'Sana güvenir, sen ikna edersin, yoksa ikinizi  de paketleyip götüreceğiz' dediler. Bana uçakların havada olduğunu, sıkıyönetim  emrinin yayımlandığını söylediler. Bütün komutanların bunun içinde olduğunu söylediler. 'Olmayanları şu anda alıyoruz. Zaten tutuklanıyorlar' dediler. Beni Komutan'ın odasına soktular" dedi.

AKAR'IN APOLETLERİ DÜŞTÜ

Odaya girdiğinde Orgeneral Akar'ın evrak okuduğunu aktaran Tümgeneral  Dişli, kendisini takdim ettikten sonra komutanın "Otur" dediğini belirtti.  Akar'ın dışarıda yaşananlardan haberi olmadığını belirten Dişli, Genelkurmay Başkanı'nın kendisine "Hayrola, ne yaptın?" dediğini aktardı. Durumu Orgeneral  Akar'a arz ettiğini bildiren Dişli, şunları söyledi:

"Bana 'Dalga geçecek zaman mı?' dedi. Kendisi ile samimi olduğumuz için bu şekilde söyledi. Kendisine 'Birazdan canlı yayın olacağını, orada bildiri yayımlanacağını' söyledim. Yüz ifadesi değişti. Bir süre sonra dışarıdan silah sesleri duyuldu. Bana 'Bak' dedi. Ben dışarı çıktım. O sırada 2. Başkan Yaşar Paşa'ya girerken ya da onu götürürken biri vuruldu. Ben içeri tekrar döndüğümde işin ciddi olduğunu söyledim. Tekrar yoğun silah sesleri duydum. Sonra alçaktan uçak geçti. Bana dışarıdan Yaşar Paşa'yı çağırmamı söyledi. Özel kuvvetçiler beni Yaşar Paşa'ya göndermedi. Sürekli benim üzerimden 'Komutan kabul etti etti, yoksa ikisini de götüreceğiz' dediler. Kendilerinin neden Komutan'ın yanına, odasına girmediklerini bilemeyeceğim. Benim kendisini ikna edebileceğimi düşünmüş olabilirler. Genelkurmay Başkanı Akar çok ağır sözler söyledi. 'Kim bunlar, hangi devirde yaşıyoruz?' diye tepki gösterdi. Ben Hulusi Paşa'nın tepkisini söylediğimde bir süre sonra onlar içeri girdiler. Komutan'a kelepçe takmak için zorladılar. Ben müdahale ettim, 'Burada konuşuyoruz, Komutan'a eziyet etmeyin,  zarar vermeyin' dedim. Komutan'ın apoletleri düşmüştü, onu alıp tekrardan omuzuna  takıp 'Genelkurmay Başkanımızdır' dedim."

Herhangi silahının ya da teçhizatının olmadığını, karargah çalışmasına  silahla girilmediğini belirten Dişli, "Komutan'la koltuklara geçip yan yana  oturduk. Komutan'la sürekli konuştuk. Televizyona baktık. Boğaz köprüsünün  kapatıldığını görünce işin ciddiyetini anladık" dedi.

'ODADA TELEVİZYON VARDI, İZLİYORDUK'

Hareketliliğin artmasının ardından Akar'ın götürülmesi gerektiğini  söylediğini anlatan Dişli, bir helikopterin çağrıldığını bildirdi. Akar ile  kendisinin ve Özel Kuvvetler Komutanlığında görevli 2-3 kişinin gelen helikoptere  bindiğini ifade eden Dişli, 20 dakikalık uçuşun ardından Akıncı'daki 4. Ana Jet  Üs Komutanlığına indiklerini söyledi.

"Ne komutan ne ben bağlanmadık" diyen Tümgeneral Dişli, şöyle devam etti:

"Özel kuvvet görevlilerinde silah vardı. Komutan'ı ikna etmek için,  'Kan dökülmesin, bu işin içinde siz de olun. Rüştü Paşa'nın (Erdelhun) başına  gelenler sizin başınıza gelmesin' dediler. Ben Komutan'a, 'Bunlar dışarıda birini  vurdular. Bunların gözü dönmüş' dedim. Dışarıda kanlar da vardı. Akıncılar Hava  Üssü'nde ikimizi bir arabayla bir odaya götürdüler. Oturduk, çay ve kahve içtik.  Odada televizyon vardı, gelişmeleri takip edebiliyorduk. Daha sonra odaya havacı  komutan Kubilay Selçuk geldi. Komutan'a 'Silahlı kuvvetler bu işe el koydu. Tüm  kuvvetlerin dahil olduğu bir şey olduğunu' söyledi. Komutan, hava kuvvetlerinde  durumun ne olduğunu söyledi. O da 'Akın Paşa sizin ağzınıza bakıyor. Siz 'Evet'  derseniz o da bu işe dahil olacak. Akın Paşa bu işte yok' dedi. 'Ama isterseniz çağırabilirim' dedi."

Telefonla üsse çağrılan YAŞ üyesi eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın  Öztürk'ün sivil kıyafetle geldiğini dile getiren Tümgeneral Dişli, "Üçümüz  birlikte televizyonlara baktık. Komutan sürekli tepki gösterdi, 'Böyle bir şey  olur mu?' dedi. Akın Paşa da aynı tepkiyi verdi. Komutan, Akın Paşa ile buraya  getiriliş sürecimizi konuştuk. Sonra  'Dışarı çık ne istiyorlar, gelsinler  konuşalım' diye beni gönderdiler" dedi.

Kendisinin Kubilay Selçuk ile binanın dışına çıktığını, burada bir  amiral, havacı bir tuğgeneral ile bir karacı ya da Jandarma albayın bulunduğunu  belirten Tümgeneral Dişli, "Onlar bize yurtta sulh cihanda sulh konseyinin  olduğundan bahsettiler. 'Onlar birazdan gelecek, siz de kabul ediyorsanız, siz de  bu konseyin bir parçası olarak bir bildiri yayınlayacağız' dedi." ifadesini  kullandı.  

'EŞİNE HALA MESAİDE OLDUĞUNU SÖYLEDİ'

Söz konusu kişilerin TRT'den canlı yayın aracı ayarlandığını  söylediğini aktaran Dişli, daha sonra hep birlikte Orgeneral Akar'ın yanına  geçtiklerini söyledi. Bu kişilerin elinde yazılı bir bildiri olduğunu, bir  kişinin bu bildiriyi okuduğunu aktaran Tümgeneral Dişli, şöyle konuştu:

"Bu hareketin amacının hukukun yeniden sağlanması, halkımıza karşı  olup olmadığı, terörün bitirilmesi, vatandaşın güvenliğinin sağlanması gibi temel  ifadeler vardı. Komutan'ımıza 'Komutan'ımız, siz de bizimle birlikte katılın,  okuyalım, duyuralım. Halk sizi görürse yatışır, bu iş bitmiş olur' dediler.  Genelkurmay Başkanı'mız kesinlikle kabul etmedi. Onlar gitti, yine ben Komutan  ile odada kaldım. Sürekli olarak Komutan bu hareketin sadece Silahlı Kuvvetlere  değil tüm ülkeye zarar vereceğini söyledi. 'Biz, Güneydoğu'da polislerle birlikte  teröristlere karşı savaşıyoruz. Bunlar polisleri vuruyor' şeklinde tepki  gösterdi. Bana tekrar 'Git şunlarla görüş' dedi. Ben sürekli olarak kendi şahsi  telefonlarımla karargahı arayarak olup biten hakkında bilgi alıp Komutan'ın eşini  aradık. Eşine hala mesaide olduğunu söyledi. Ben evden geldiğim için şahsi ve  resmi cep telefonlarım yanımdaydı.

Kuvvet komutanlarının yakalandığını televizyonlardan takip ettik. Bütün her şeyi Komutan talimat vererek benim cep telefonum vasıtasıyla, benim üzerimden yapıyordu. Hatta Başbakan ve MİT Müsteşarı'nı benim cep telefonumdan  aradı. Cumhurbaşkanı'nı da aradı ama ulaşamadım. Başbakan ve MİT Müsteşarı ile  tüm Silahlı Kuvvetlerin kışlalarına dönmesi için talimat vereceğini, 'Bu adamlar  hakkında ne gerekiyorsa yapacağız, insanlarımız ölmesin, siz polisi geri çekin,  ben de Silahlı Kuvvetleri geri çekeyim. Genelkurmay'a gideyim, oradan  emir-komutayı devralayım ve durumu tüm Silahlı Kuvvetlere bildireyim' dedi. Ancak  Başbakan Çankaya'ya gelmesini istedi."

'BEN MAĞDURUM'

Akıncı'daki üssün 16 Temmuz sabahında bombalanmasıyla "karşı taraf"ın  direncinin kırıldığını bildiren Dişli, Orgeneral Akar'ın teklifini kabul ederek  kendilerine iki helikopter verdiklerini anlattı. Kendisi ve Orgeneral Akar'ın  bindiği helikopterin Çankaya Köşkü'ne gittiğini anlatan Dişli, orada Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş tarafından karşılandıklarını, daha sonra da diğer  bakanların geldiğini aktardı.

Kriz masası oluşturulduğunu dile getiren Tümgeneral Dişli, ifadesini şöyle sürdürdü:

"Ben sürekli durumu takip edip Komutan'a bilgi verdim. Komutan, Akıncı  Üssü'nden giderken Akın Paşa'ya 'Sen burada kal, bunlara mukayyet ol. Ben seni  buradan aldıracağım' dedi. FETÖ ile benim herhangi bir bağlantım yoktur. Ben 5  dönem AKP milletvekili olan ve AKP'nin kurucu üyesi olan, şu anda da Genel Başkan  Yardımcısı olan Şaban Dişli'nin kardeşiyim. FETÖ ile ilgili sorulan soruyu bir  hakaret kabul ederim. Bu olayda ben mağdurum. Ben devletin tarafıyım. Aynı  şekilde ölümle tehdit edildim, alıkonuldum, bu nedenle de mağdurum. Bu olayın  hiçbir yerinde yokum. Yaptığım bütün görüşmeleri Komutan'ın emriyle, onun bilgisi  dahilinde can güvenliği için yaptım.

Ben Komutan ile 16 yıldır değişik kademelerde çalıştım. Komutan'ı  ailemin bir parçası olarak gördüğüm için 'Öleceksek de birlikte ölelim' diye  düşünceyle onun yanında oldum. Onun can güvenliğinin sağlayabilirim diye karşı  taraf ile belirttiğim görüşmeleri yaptım."

'DUYUMLARIMIZ OLDU'

Darbe girişiminin ardından yapılması planlanan atamaların bulunduğu  listeden haberinin olmadığını söyleyen Dişli, "Bu darbenin FETÖ ile bağlantısının  olup olmadığı hususunda bilgim yoktur" dedi.

Harp Okuluna sivil liseden sonra girdiğini, ortaokul ve lise  öğrenimini devlet okullarında tamamladığını belirten Dişli, "Cemaatin Ordu  içerisindeki yapılanması hakkında duyumlarımız oldu. Bununla ilgili herhangi bir  görevim olmadığı için herhangi bir çalışma yapmadık. Ben ordunun değişim ve  dönüşümüyle ilgili çalışma yapmaktayım" diye konuştu.

Tümgeneral Dişli, darbe girişimi hazırlıkları hakkında bilgisinin  olmadığını yineleyerek yazışmalarda adının kendi rızasının dışında yer aldığını savundu. Herhangi bir evrakta ıslak imzasının olmadığını öne süren Dişli, üzerine atılan suçları kabul etmediğini de belirtti.