Mobilya sektörü 2015’te yüzde 9 büyüme bekliyor !

2013'te 2.8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren mobilya sektörünün 2014 ihracat ihracatın 3 milyar doları aştı.

Mobilya sektörü 2015’te yüzde 9 büyüme bekliyor !
A+ A-

Net rakam olmamakla birlikte 2015 sonunda sektörün 3.8 milyar dolar ihracat yapması bekleniyor.

Son 2 yıldır %16 büyüyen mobilya ihracatının önümüzdeki dönemde de bu yükselişe devam edeceği öngörülerek gelecek 5 yıl içinde dünyada ilk 10 ihracatçı ülke içinde olacağı vurgulanıyor.

Türk mobilya sanayisi 2023 yılında ise 10 milyar dolarlık ihracatı hedefliyor!

Türkiye’de lüks mobilya ve dekorasyonun önemli markası Asortie Mobilya, yurtdışı açılımlarına hız verdi. 2014 yılında Sırbistan mağazasının açılışını yapan Asortie, Şubat 2015’de Dubai mağazasını açıyor.

Lüks mobilya ve dekorasyon denince akla ilk gelen markalardan olan ve daha çok üst gelir grubuna hitap eden tasarımları ile adından söz ettiren Asortie Mobilya, Dubai’nin en önemli merkezlerinden Al-Wasl caddesinde mağaza açıyor.

Hem mobilya sektörünü değerlendiren hem de Arapların Türk mobilyasına ilgisi hakkında konuşan Asortie Yönetim Kurulu Başkanı Murat ERAT, Dubai’de mağaza açmak için yaklaşık 2 yıldır altyapı çalışmaları yaptıklarını ve son aşamaya geldiklerini söyledi. Dubai pazarını sadece Birleşik Arap Emirlikleri ile sınırlı düşünmediklerini, Dubai’den tüm Afrika’ya önemli açılımlar hedeflediklerini dile getiren Murat ERAT, Türkiye’deki lüks mobilya ve dekorasyon tarzını Ortadoğu ve Afrika ile buluşturacaklarını söyledi.