Nagehan Alçı 6 muhalefet partisine de itiraz etti

Nagehan Alçı 6 muhalefet partisine de itiraz etti
Güncelleme:

AK Parti'ye olan yakınlığıyla bilinen yazar Nagehan Alçı, 6 muhalif partinin imzaladığı Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem için de muhalif kartını oynayarak, "6 partinin mutabakat metni güzel ama temel bir yanlış var" dedi.

HaberTürk gazetesi yazarı Nagehan Alçı, 6 muhalefet partisinin mutabakat metnine ilişkin olarak, "Açıklanan metni son derece özgürlükçü ve demokrat buldum. Fakat bir temel noktada bu 6 partinin birden tamamen yanlış yaptığını düşünüyorum ve maalesef o tek yanlış neredeyse tüm doğrularını götürüyor" dedi.

Alçı yazısında, "6 parti de güçlendirilmiş parlamentarizme geçişi 2023 Başkanlık seçimleri sonrasına bırakıyor. 2022 içinde geçilmesi yönünde hiçbir irade beyan etmiyor. Hatta böyle bir seçeneği istemiyor bile diyebiliriz. Ayrıca bence muhalefet bir ciddi hata daha yaptı. Bu toplantının Ukrayna Savaşı’nın gölgesinde kalacağını hesaplamalıydı. Kaldı ki 28 Şubat tarihini seçmenin de bu 6 parti açısından herhangi bir olumlu yanını göremiyorum zira toplantıda 28 Şubat askeri darbe sürecine atıf dahi yapılmadı." düşüncesini dile getirdi.
Alçı, yazısının ilgili bölümünde şu ifadeleri kullandı:

"Ben genel olarak metnin çerçevesini son derece özgürlükçü buldum. Önerilerin yarısı bile hayata geçse Türkiye için iyi olur.

Meclisin güçlenmesi, alternatifi oluşmadan hükümetin düşürülememesi, çevre mahkemelerinin kurulması, okullarda müfredata birinci sınıftan itibaren cinsiyet eşitliği ve insan hakları dersleri eklenmesi…"

Nagehan Alçı'nın yazısının tamamı için...