Elektronik sigara tezgaha düştü !
Üniversiteye geçiş sistemi sil baştan değişiyor
İstanbul yaza veda etti ! İşte hava sıcaklıkları...

ÖSO El Bab'a yola çıkınca ABD ve PYD panikledi

ÖSO’nun ilerleyişi terör örgütü PYD’nin Bab hedefini zora sokunca devreye ABD girdi. Dışişleri sözcüsü Kirby, ‘göz yummayacağız’ diyerek üstü kapalı tehdit gönderdi.

ÖSO El Bab'a yola çıkınca ABD ve PYD panikledi
A+ A-

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu güçleri tarafından yürütülen Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında, terör örgütü PYD’nin Afrin’den DEAŞ kontrolündeki Bab’a ulaşma planı sekteye uğratılınca, konu hakkında ABD’den ilk defa yüksek tonda tepki geldi. Türkiye’nin Halep’in kuzeyinde PYD hedeflerini vurması hakkında açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, ‘göz yummayacağız’ ifadesini kullanarak üstü kapalı bir biçimde  Türkiye’yi tehdit etti.

AÇIKLAMA TWITTER’DAN

Twitter’dan açıklama yapan Kirby, “Suriye’nin kuzeyine yönelik hava ve topçu saldırılarının sivil ölümlerine neden olduğuna ilişkin haberlerden endişe duyuyoruz. Tüm taraflara durmaları ve daha büyük tehditlere odaklanmaları çağrısında bulunuyoruz. Yapılan haberlerin aksine, ABD’nin Mare’nin batısında yaşanan çatışmalarla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Sadece DEAŞ’a oksijen sağlayacak bu tip manevraları ne destekliyoruz, ne de bunlara göz yumacağız...” ifadelerini kullandı.

TERÖR DURDURULDU

ÖSO ilerleyişinin Türkiye sınırından güneye doğru derinlik kazanması, terör örgütü PYD’nin hedeflerini zora soktu. ÖSO’nun Mare’den DEAŞ kontrolündeki Bab yönüne hareketi, PYD’nin Afrin-Münbiç ilçelerini birleştirmesine engel. Bu yüzden, PYD, ÖSO güçlerinin Mare’den Bab’a ilerleyişini Fırat Kalkanı Harekâtı’ndaki hatlarının arkasından cephe açarak durdurmayı amaçladı ve hem burada hem de Afrin-Tel Rifat koridorundan Bab-Münbiç istikametinde TSK’dan sert yanıt aldı.

PYD’NİN RAKKA ŞARTI BAB’TI

Türkiye sınırında sözde kantonlar arasındaki koridoru Fırat Kalkanı Harekâtı nedeniyle birleştirme umudu kalmayan PYD, bu hedefini Bab’ı ele geçirerek gerçekleştirmek istiyor. Terör örgütü, Fırat’ın doğusundan başlayarak Münbiç üzerinden Afrin’e kadar oluşturmak istediği kuşağı, işgal ettiği Tel Rıfat üzerinden Bab’a doğru ilerleyerek tamamlama niyetinde. Geçen haftalard PYD’li kaynaklar, ‘kendilerinin artık bir koridor için değil, Münbiç’ten Afrin’e geçişin sağlanabileceği bir yöntem için bastırdıklarını, ABD’den Rakka’da savaşmanın karşılığında Afrin’e giden yolun için açık kalmasını talep ettiklerini’ açıklamışlardı. Dolayısıyla, Bab’ın ÖSO tarafından kurtarılması, YPG’nin Rakka operasyonu için de elinin zayıflayacağını gösteriyor. 

Star