Hoffenheim - Başakşehir: 3-1
Uzmanlar yine ezber bozdu ! Yaşlılara yer verilmeli mi ?
Erdoğan'dan AB ve ABD hakkında sert sözler

Bahçeli'den Başkanlık sistemi çıkışı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu.

Bahçeli'den Başkanlık sistemi çıkışı
A+ A-

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda ''FETÖ'ye ceberut kesilenler, sıra PKK'ya gelince niye suspustur? PKK demek FETÖ demektir. FETÖ, bölücü hainlerin ikizi, eylem yoldaşıdır'' dedi.

Bahçeli'nin açıklamalarından satır başları şöyle:

''Türkiye'nin yanıp kül olmasını hedefleyenler hiç olmadığı kadar dirençlidir. Körpe umutlara kan kusturanlar her zaman lanetleneceklerdir. Terör Türkiye'yi her gün vurmaktadır. Ülkemiz ölüm kalım mücadelesinin ortasındadır. Katiller Hakkari Şemdinli'deki kontrol noktasına saldırmışlardır. Bombalar ülkeye nasıl sokulmaktadır? Bu istihbarat ne yapmaktadır? İhanetin başı ne zaman koparılacaktır? Beklemeye tahammülümüz kalmamıştır. Dün ise Diyarbakır'da askeri time hainler roketatar ve uzun namlulu silahlar ateş açmıştır.

''PKK DEMEK FETÖ DEMEKTİR''

PKK'ya destek veren memurlar işadamları medya organları ne zaman hakettiğini bulacaktır? PKK'lı diye açığa alınan öğretmenlerin devletle bağı kesilmesi için daha neyin olması beklenmektedir? FETÖ'ye ceberut kesilenler, sıra PKK'ya gelince niye suspustur? PKK demek FETÖ demektir. FETÖ, bölücü hainlerin ikizi, eylem yoldaşıdır. Bunlar terörizmin Türkiye'yi yıkmaya çalışan maşalarıdır. Bu iki Türkiye düşmanı örgütün kaynaklarının kurutulması, destekçilerinin tasfiyesi, işbirlikçilerinin sökülüp atılması, ertelenmeden, sürüncemeye bırakılmadan gerçekleştirilmelidir.

Türkiye'nin ateşle imtihan edildiği günlerde Van'da bir araya gelip PKK'yı lanetleyen, devletin yanındayız mesajı veren Doğu ve Güneydoğu'daki 181 aşiret temsilcisini de yürekten kutluyorum.

''TÜRKİYE HEPİMİZİNDİR''

Türkiye çok ciddi bir beka sorunuyla karşı karşıyadır. Önyargıları ve kısır çekişmeleri bir kenara bırakmak zorundayız. Türkiye hepimizindir hepimizin ortak vatanıdır.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ PAKETİ

Sistem tartışmaları siyaseti tıkarsa rejim krizine dönüşebilecektir. Cumhurbaşkanı yasalara ve anayasaya uymak mecburiyetindedir. Türkiye'nin yeni bir toplum sözleşmesine ihtiyacı vardır. 15 Temmuz'dan sonra bu ihtiyaç acil bir hal almıştır. MHP anayasanın tadilatına veya yeniden yazımına başından beri sıcak ve olumlu bakmaktadır. Bizim anayasaya bakışımızda değişiklik yoktur. Dün nerede duyuyorsak bugün de aynı noktadayız. Anayasa'nın ilk 4 maddesinin değişmemesi hususundaki ısrarımızı muhafaza ediyoruz. Anayasa üzerinde yapılan söz düellolarının son bulmasını arzulamaktayız.

BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞMASI

Cumhurbaşkanı, millet tarafından seçildiği gerekçesiyle fiili başkanlık sistemini dayatmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanı, partili cumhurbaşkanı gibi davranmış ve yetkisini aşmış fiilen hükümet başkanı gibi hareket etmiştir. Şu anda anayasa çiğnenmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanı fiili başkanlık zorlamasından vazgeçmelidir. Şayet bu olmayacaksa fiili durumunda hukuki boyut kazanabilmesinin yol ve yöntemlerini aranmasıdır. Adalet ve Kalkınma Partisi başkanlık sistemiyle ilgili inadını sürdürecekse AKP hazırda tuttuğu anayasa hazırlığı varsa mutabık kalınan maddelerle TBMM'ye getirmelidir. İkinci olarak bu anayasa değişiklik teklifi ya 367 sınırı aşarak kanunlaşacak ya da 330 eşiğinin üstende kalara referanduma sunulacaktır. Tercihimiz parlamenter sistemin devamıdır. Milletimiz aksine söylerse söyleyeceğimiz bir şey bulunmayacaktır. Millet ne derse odur. Bizim başkanlık sistemine yönelik eleştirilerimiz bilinmektedir.''