Devlet Bahçeli düğmeye bastı !

MHP'de genel merkezin açıklamaları ve harcamaları mercek altına alındı. Muhaliflerin kesin ihraç yoluyla partiden uzaklaştırılması bekleniyor.

Devlet Bahçeli düğmeye bastı !
A+ A-

Muhaliflerin kurultay toplama girişiminden bir gün önce “Esenboğa rüzgârı 47 yıllık harcımızı kıramaz. Onlar bizim kardeşimiz, rüzgâr diner, her şey biter” diyen MHP Lideri Devlet Bahçeli, Esenboğa tablosunu görünce, ipleri kopardı. Hem Esenboğa görüntüleri hem de Bahçeli’nin açıklamaları, MHP’de fırtınalı günlerin başladığı şeklinde yorumlanıyor. Bahçeli, “Bu bir milat ve keskin bir kırılmanın ilanıdır” diyerek önümüzdeki günlerde alacağı sert kararların işaretini verdi. Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın da “Bundan sonra gereği yapılacak. Her şeyi yaparız, her şeyi bekleyin” diyerek, çok sert tedbirlerin alınacağı belirtti.

Genel merkez kaynakları, Yargıtay kararı ne olursa olsun bundan sonra bir öneminin olmayacağını kaydediyor. Genel merkezin, muhalifleri kesin ihraç yoluyla partiden hızla uzaklaştırması bekleniyor. MHP’de beklenen gelişmeler şöyle:

-Önce ay sonuna kadar çıkacak Yargıtay kararı beklenecek. Karar genel merkezin lehine de aleyhine de çıksa hızla muhalifler tasfiye edilecek.

-İhraç için muhaliflerin genel merkez aleyhine sarf ettikleri sözleri ile görüntüleri delil olarak kullanılacak. Esenboğa yolu üzerindeki toplantıda yapılan açıklamalar ve atılan sloganlar da dosyaya eklenecek.

-Bahçeli, muhalif adayların finans kaynaklarını da tasfiye gerekçesi olarak kullanacak. “Panama merkezli tacirler ve okyanus ötesi kaynaklar” ı işaret eden Bahçeli, seçimlerde 2 ilçeye gitmeyen bazı isimlerin şimdi bütün Türkiye’yi dolaşacak kadar finans kaynağına ulaşmasını sorgulayacak. Bu isimlere “Nereden buldunuz?” diye soracak. 

-Bu tabloda genel merkez, 9 Ekim’de olağan kurultay süreci başlayana kadar dayanmaya çalışacak. İhraçlar ve mahkemelerden çıkacak farklı kararlarla tartışma o tarihe kadar getirilirse, “Olağan kurultay süreci başlamıştır” denilecek.

-Olağan ilçe ve il kongrelerinde de muhaliflerle birlikte hareket edenlerin tasfiyesi gerçekleştirilecek. Böylece 2018 olağan kurultayına gidilecek.

DELEGE SAVAŞI: 376 MI, 748 Mİ?

MHP’de parti içi muhalefetin, hazirun listesini 748 delegenin imzaladığı iddiasına MHP Genel Merkezi’nden yanıt gecikmedi. Genel Merkez yetkilileri, imza veren delege sayısının 376 olduğunu savundu.

Muhaliflerin önceki gün Ankara’da Büyük Anadolu Oteli önündeki buluşması sırasında üst kurul delegelerine imzalatılan hazirun cetveli tartışma yarattı. Parti içi muhalefetcetvele imza atan üst kurul delege sayısının 748 olduğunu savunmuştu. Bu rakamMHP tüzüğü gereği kongre yapılabilmesi için gereken 1212 delegenin salt çoğunluğu olan 607’nin üzerinde bir sayıyı işaret ediyor. 

Ancak sayıya Genel Merkez’den itiraz geldi. Parti kurmayları, alanda bulunmayan delegeler adına da imza atıldığı yönünde çok sayıda şikâyet geldiğini öne sürerek, sayının 376 olduğunu iddia ettiler. Kurmaylar, cetvelin kamuoyuna açıklanmasını da istedi. Muhalefetin ise Genel Merkez’in delegelere “olası disiplin soruşturması” başlatma ihtimali karşısında “imza veren delegeleri korumak adına cetveli açıklamayacağı” belirtildi. Genel Merkez’in avukatı Bulut, “Hazirun cetvelinde isimlerinin karşısına sahte imza atıldığını orada fark eden 19 delege adına suç duyurusunda bulunacaklarını” açıkladı. Bulut’un 19 delege adına orada imza toplayanlara ilişkin suç duyurusunda bulunmasının gerekçesini de “evrakta sahtecilik yaparak, kamuoyunu delegeler adına yanlış bilgilendirmek” oluşturacak. Bununla ilgili olarak, parti tüzüğünün “disiplin cezaları” bölümünde yer alan “sahte evrak düzenlemek ya da bu amaçla üye ve delegeleri kışkırtmak, usulüne uygun olmayan işlemler yapmak suretiyle parti içinde huzuru bozmak, kaos yaratmak ve kamuoyunda partinin saygınlığına helal getirici davranışlarda bulunmak” maddesi de gerekçe gösterilecek. 

ADAYLAR ‘DİSİPLİN’E

Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin yapılan toplantıyı sert bir şekilde eleştirmesinin ardından genel başkan adaylarına ilişkin “disiplin sürecinin başlatılacağı” ileri sürüldü. Adaylarla ilgili tedbirli olarak ihraç istemiyle disipline sevkin yakın bir zamanda gündeme gelebileceği belirtiliyor. Yapılacak disiplin soruşturmasında da parti yönetiminin şu maddeleri işleteceğine dikkat çekiliyor: “Partiyi şahsi menfaatlerine alet etmek, üyelik ve delege olmaktan kaynaklanan haklarını kötüye kullanmak suretiyle partiye zarar vermek, partiyi ve parti yetkililerini gerçek dışı iddia ve gerekçelerle şikâyet etmek ve parti yetkililerinin bilgisi olmadan parti adına resmi makamlarla muhatap olmak, yalan bilgi ve beyanda bulunmak, yetkisiz demeç yayımlamak, partinin yetkili organları nezdinde demokratik ve medeni ölçüler çerçevesinde halledilmesi gereken parti içi meseleleri, belli kademe ve silsile düzenini bozarak, basın ve yayın organlarında açık şekilde tartışma ve polemik konusu yapmak.”