Kılıçdaroğlu canlı yayında sicil affı istedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, düzenlediği basın toplantısında koronavirüs (Covid-19) konusunda CHP'nin hazırladığı 13 maddelik talep listesini açıkladı ve sicil affı istedi.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu koronavirüs ile ilgili basın toplantısı düzenledi. CHP lideri, birlik ve beraberlik vurgusu yaptığı konuşmasında "Dayanışma içinde olacağız, yardımlaşacağız ve bu salgını hep birlikte yeneceğiz." ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, "Bu süreçte yoksullar, işsizler sağlıklarıyla uğraşırken, faturalarını düşünmemeleri için aile yardımı sigortası çıkarılmalı, 2 bin liralık gelir güvencesi sağlanmalı." önerisinde bulunurken, sağlık personeline her ay iki maaş ödemesinin yapılmasını ve Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası'nın çıkarılması gerektiğini belirtti.

Kılıçdaroğlu sözlerini "Cumhuriyet, kimsesizlerin kimsesidir. Süreci böyle başlatmamız gerekiyor. 13 öneriyi milletimizin ve yürütme organına sunuyoruz." diyerek tamamladı.  

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları;

Kız kardeşimin vefatı nedeniyle arayan herkese şükranlarımı sunuyorum. Taziyelerinin benim ve ailem için çok değerli olduklarını söylemek isterim.

Ülkemiz tüm dünya gibi salgına karşı amansız bir mücadele veriyor. Sağlık çalışanlarına teşekkürlerimi sunuyorum. 

Bu salgın bize farklılıklarımızı bir kenara bırakarak birlikte hareket etmemiz gerektiğini göstermiştir. Bu salgın bize ancak herkesin kurallara uyması halinde sağlıklı kalınabileceğini göstermiştir. Bilimsel aklın yol göstericiliğinde tüm sorunların çözülebileceğini göstermiştir. Bu salgın bize hiç tanımadığımız bir kişinin de sağlığından sorumlu olduğumuzu göstermiştir. Bu salgını dayanışma içinde hep birlikte yeneceğiz.

Kılıçdaroğlu koronavirüs ile mücadele önerilerini şöyle sıraladı;

Çiftçilerin borçları yeniden yapılandırılarak 1 yıl süreyle faizsiz ertelenmeli.

Ücretli öğretmenler ile halk eğitimde görev yapan kursiyer öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi için yasal düzenleme yapılmalı.

Küçük ve orta boy işletmelerin bankalardan kredi kullanabilmeleri için sicil affı yasası çıkarılmalı.

Turizm, eğlence, konaklama, ulaşım gibi sektörlerin banka kredileri yeniden yapılandırılmalı.

Bu süreçte yoksullar işsizler sağlıklarıyla uğraşırken bu kişilerin ödeyemedikleri faturaları düşünmemeleri için aile yardımları sigortası çıkarılmalı.

Bu süreçte kendi sağlıklarını tehlikeye atarak çalışan sağlık personeline kriz süresince her ay 2 maaş tutarında ödeme yapılmalı.

Bu süreçte faaliyetlerine ara veren hiçbir işletme çalışanlarının iş akdine hiçbir şekilde son vermemelidir.

Hazine garantili ödemeler 1 yıl süreyle ertelenmeli, ödemeler Türk lirasıyla yapılmalı.

Aklın ve bilimin ışığında hep birlikte başaracağız. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.
 

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News