Kılıçdaroğlu: ''Seçimlerde oy verecek tüm yabancı uyrukluların adreslerini doğum yerleri elimizde''

Kılıçdaroğlu: ''Seçimlerde oy verecek tüm yabancı uyrukluların adreslerini doğum yerleri elimizde''

Artık 1 yıldan kısa bir süre kalan 2023 seçimleri öncesinde yabancı uyruklu seçmen tartışmaları sürüyor. CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Bizim elimizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Kurulu'nun elinde yok" diyerek kaç yabancının oy kullanacağını bildiklerini söyledi.

Sözcü'den Ruhat Mengi'nin sorularını yanıtlandıran CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Suriyelilere, Afganlara, Pakistanlılara vatandaşlık verilmeye devam edildiği haberleri çıkıyor ve kaç kişiye verildiği de bilinmiyor. Seçimde çok büyük bir yabancı kitlesi oy kullanırsa ne olacak?" sorusunu şöyle yanıtlandırdı:

"Bizim elimizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Kurulu'nun elinde de yok, her bir seçmeni, ilk kez sandığa gidip oy kullanacak seçmenleri de biliyoruz, evlerini, adreslerini de biliyoruz, doğum yerlerine de bakıyoruz. Suriye doğumlu, Afganistan doğumlu, hepsine bakıyoruz, dolayısıyla kimlere vatandaşlık verildiğini de oradan çıkarabiliyoruz."

"Şu anda öyle bir tehlike görünmüyor" diyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Veriler var, kaç yabancının oy kullanacağını biliyoruz. 400-500 bin kişi gibi yüksek bir rakam yok, öyle bir rakam geldiğinde onu hemen kamuoyuyla paylaşırız zaten. O konuda çok duyarlıyız."

 

Ruhat Mengi'nin Sözcü gazetesindeki yazısının tamamı için...