ABD'den ikinci ''Öcalan'' açıklaması
Kulislerden sızan Gökçek iddiası: AK Parti'den istifa edip MHP'ye geçecek
İstifası beklenen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı'ndan ilk açıklama

MHP'li muhaliflerden sürpriz hamle: Emanetçi aday !

MHP’de muhaliflerin Meral Akşener’in tedbirli olarak disipline sevk edilmesi durumunda ‘emanetçi’ bir ismi genel başkan adayı göstereceği konuşuluyor.

MHP'li muhaliflerden sürpriz hamle: Emanetçi aday !
A+ A-

MHP’de kurultay tartışması sürerken Genel Merkez'in de Meral Akşenedr başta olmak üzere bazı isimleri ihraç etmek için düğmeye bastığı konuşuluyor. Muhaleflerin, Meral  Akşener’in tedbirli olarak disipline sevk edilmesi durumunda ‘emanetçi’ bir ismi genel başkan adayı göstereceği konuşuluyor.  “Alternatif bayramlaşma” programı gerçekleştiren genel başkan adayı Meral Akşener’in, MHP yönetimince “tedbirli ihraç” istemiyle disipline sevk edilmesi durumunda muhalefet cephesinin “b” planı hazır. Cumhuriyet'in haberine göre, Akşener’in Şeker Bayramı’nda partililerle alternatif bayramlaşma programı gerçekleştirmesi MHP Genel Merkezi’nce, “bardağı taşıran son nokta” olarak değerlendirilmişti. Akşener’in bu hamlesinin ardından da MHP yönetiminin bu hafta sonuna kadar 4 genel başkan adayından sadece Akşener’i, “tedbirli ihraç” istemiyle disipline sevk edeceği ifade edilmişti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de dün partisinin grup toplantısının ardından gazetecilerin bu konuya yönelik sorusu üzerine, yeniden disiplin sürecini işaret ederek, şunları kaydetti: 
“7 aya yaklaşan bir süreç içerisinde MHP’yi itibarsızlaştıran, tarlaya süren, korsan toplantılar yapan, tellere tırmanan, bayramlaşma alternatifini ortaya koyan eğer birileri varsa, ki inceleniyor, bunlar da Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilmek suretiyle üzerlerinde gerekli işlem yapılacaktır. MHP ayıklanacak ve yeniden kaynaşarak yoluna devam edecektir.”
 
ÖNCE MAHKEME KARARI 
 
Akşener’in “tedbirli ihraç” istemiyle disipline sevk edilmesi durumunda muhalefetin de karşı hamlesi hazır. Muhalefet, Akşener’in disipline sevk edilmesi halinde önce aynı Sinan Oğan’ın ihraç sürecinde olduğu gibi mahkemenin kapısını çalacak. Bu sürecin uzayacak olması durumunda da “olağanüstü kurultay” yolunu deneyecek. En geç eylül ayında yeniden bir olağanüstü kurultayı toplamayı hedefleyen muhalefet, “olası bir kurultayda” Akşener hakkında verilen “tedbirli ihraç” talebinin kaldırılması gerekçesiyle, kurultayda oluşturulacak genel kurula önerge verecek. Muhalefet bu noktada “kurultayda oluşturulacak genel kurulun yetkilerinin genel başkanın yetkilerinden de büyük olmasına güveniyor.”
 
Ancak muhalefetin bu noktadaki en önemli hamlesi ise “emanet başkanlık” olacak. Genel merkezin Akşener’i “tedbirli ihraç” istemiyle disipline sevk etmesi durumunda muhalefet, tüm yolları denedikten sonra, bir sonuç alınamaması halinde Akşener’in işaret edeceği bir başka ismi genel başkan adayı olarak gösterecek. O isim, genel başkan seçilmesi halinde Akşener hakkındaki “ihraç” kararını kaldırdıktan sonra koltuğu Akşener’e teslim edecek.