Sinan Oğan: ''2028 seçimlerinde cumhurbaşkanı adayıyım''

Güncelleme:

Sinan Oğan, "Kimseye sır değil, şimdiden ilan ediyorum, 2028 seçimlerinde cumhurbaşkanı adayıyım" dedi.

Haber Global'de Buket Aydın ile Yüz Yüze'nin konuğu Sinan Oğan, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

14 Mayıs cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci tura kalması sonrası Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan'a destek açıklamasında bulunan ve Millet İttifakı tarafından eleştirilere maruz kalan Oğan, kendisine gelen tepkilere ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Bize niye kızıyor insanlar? Ben CHP ile yol yürümek zorunda mıyım? Sahada çalışsaydınız, hiç olmazsa Meclis çoğunluğunu kazanaydınız. Ankara Çankaya'ya bir takım şaibeli isimleri aday yapmışsınız. Sonra da diyorsunuz ki 'Sinan Oğan bize destek ver.' Yürümez ki bu sistem. Bu sistem işlemezdi, Türkiye büyük bir krize giderdi. Ben sorumluluk sahibi devlet adamıyım, Türkiye'yi böyle bir maceraya sürükleyemezdim. Ben destek versem Kılıçdaroğlu kazanabilirdi ama bu belli olmazdı. Siz tek başınıza girin, belki o zaman anca kazanırsınız. Benim eşime, çocuklarıma tehdit ve hakaret mailleri geldi. Bu linç kültürüyle hiçbir yere gidemezler. Önce kendilerine çeki düzen versinler."

"YÜZDE 11-12 CİVARINDA BİR OY BEKLİYORDUK"

"Muharrem İnce'nin çekilmesinden sonra bir güruh bana saldırıp benim de çekilmemi sağlamaya çalıştı." diyen Oğan, şunları kaydetti:

"Ben bir açıklama yaptım, 'Benim oyuma ihtiyaç duyacaksınız, bu kadar saldırmayın, yarın lazım olur' dedim. Kim kalesine gol atmış oldu? Seçimlerin ikinci tura kalacağını bir tek biz öngördük. Yüzde 11-12 civarında bir oy bekliyorduk. Biz sandıkların hepsine sahip olamadık, öyle bir organizasyonumuz yoktu, sandıkta ne oldu bilmiyoruz. Bize saldıran kitlenin normalde bize teşekkür etmemiz lazım."

"ÖZDAĞ'IN İÇİŞLERİ BAKANLIĞI TALEBİ OLDU"

"Biz olmasaydık seçimler ilk turda bitecekti. İkinci şansı biz çıkardık." ifadelerini kullanan Oğan, Ümit Özdağ'a ilişkin olarak ise şunları söyledi:

"Sayın Ümit Özdağ ile son dakikaya kadar tüm bu süreçleri konuştuk. Ümit Özdağ'a sürpriz değil, ben Cumhur İttifakı'nı destekleyeceğimi söyledim. Özdağ da AK Parti ile görüşmek istedi, görüşmede kendisinin İçişleri Bakanlığı talebi oldu, karşılanmadığı için Sayın Özdağ destek vermedi. Bana en son tarafsız kalacağını söylemişti."

"2028'DE CUMHURBAŞKANI ADAYIYIM"

Sinan Oğan, "Şimdiden ilan ediyorum: 2028'de cumhurbaşkanı adayıyım." ifadelerini kullanarak şu ifadeleri kullandı:

"Bizi bugün eleştirenler yarın 'haklısın' diyecektir. Ben MHP'den ihraç edildikten sonra hiçbir partiye gitmedim. O zaman AK Parti'den de CHP'den de teklif aldım. Her defasında eleştirildim. 'O partiye gideyim, bu partiye gideyim' tarzında bir siyaset ve yaşam tarzım yok. Şimdi 'Niye o zaman Cumhur İttifakı'nı destekledin' diyecekler. Tarafsız kalmak bir seçenek değil. Böyle bir ortamda ben gelecek planlaması yapıyorum, niye tarafsız kalayım ki?"

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE GÖRÜŞMESİ

"Biz sayın Özdağ ile çok net konuştuk, hiçbir talepte bulunmayacağımı ifade ettim. Buna çok şaşırdım. İlkeler dışında herhangi bir talebim olmayacağını ifade etmiştim." ifadelerini kullanan Oğan, "Aynısını sayın Erdoğan'a da ifade ettim. Talebimi sordu, ilke bazında taleplerim olduğunu söyledim. Taleplerimizle ilgili metin hazırlamışlardı. Konuşma metnimi birinin yazdığını, tehdit edildiğimi söylediler. Yok böyle bir şey. İlkeler çerçevesinde uzlaşınca kendisini destekleme kararı aldık. Kabine listesi açıklanınca "Hani bakan olacaktın, olmadın" dediler, yahu benim böyle bir talebim yok ki." dedi.