Prof. Dr. Özgür Demirtaş'tan olay çıkış: 4 kez yalan, 1 kez palavra dedi!

Prof. Dr. Özgür Demirtaş'tan olay çıkış: 4 kez yalan, 1 kez palavra dedi!
Güncelleme:

Yaptığı açıklamalar ve ekonomik değerlendirmelerle AK Parti iktidarının ekonomi adımlarının yanlış olduğunu yıllardır söyleyen Prof. Dr. Özgür Demirtaş bu sefer de AK Parti'nin faiz indirdiğinin bir yalan olduğunu söyledi

Finans uzmanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarla AKP iktidarının faizi indirdiği yönündeki ifadelere “Yalan” diye karşılık verdi. Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş Merkez Bankası’nın kağıt üzerinde gerçekleştirdiği 100 baz puanlık faiz indirimini değerlendirdi. Faiz üzerine AKP’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemlerini birer birer çürüten Özgür Demirtaş, "Hükümet Faiz indirdi: YALAN. İnen Merkez Bankası politika Faizi, piyasa Faizi uçtu” diye yazdı.

Kamuoyu tarafından yakından tanınan ve Twitter’da 4 milyondan fazla takipçisi bulunan Özgür Demirtaş şu sözlerle maddeler halinde sıraladı:

Hükümet Faiz indirdi: YALAN.
İnen Merkez Bankası politika Faizi, piyasa Faizi uçtu.
Hükümet Bankalara Emir verip Piyasa faizini de düşürür: YALAN.
Baskıyla ve Emirle Piyasa faizi inmez. Sen şu orandan yüksek kredi verilmeyecek dersin; Bu sefer kimse kredi vermez.
Hükümetin Kamu bankaları var, o bankalar aracılığı ile düşük faiz kredi veriyor: YALAN. Kamu Bankalarında da Yüksek Faiz var. Faiz düşse bile bu sefer KREDİ yok.
Hükümet daha da para bassın, %0 faizle kredi versin: PALAVRA.
Mega Enflasyon ile Venezüela’ya döneriz..
Halka YALAN söylemeyi bırakmak lazım. Piyasa faizi asla emirle inmez. Emirle inen politika faizidir. Piyasa Faizi SONUÇtur. SEBEP değildir. Türkiye zaten bunu deneye deneye öğrendi. Piyasa faizi (kalıcı olarak) sadece REFORM ile iner.

İşte Prof. Dr. Özgür Demirtaş'ın o paylaşımları:

Prof. Dr. Özgür Demirtaş'tan hem Erdoğan'ı hem de AK Parti'yi kızdıracak adım