Rus kanalında inanılmaz diyalog: Türkiye'yi nereden bombalayalım

Rus kanalında inanılmaz diyalog: Türkiye'yi nereden bombalayalım

Habertürk yazarı Murat Bardakçı Rus TV kanalındaki skandal diyalogları köşesine taşıdı. Bardakçı, yayına PKK elebaşısı Cemil Bayık'ın bağlandığını da yazdı.

Habertük yazarı tarihçi Murat Bardakçı, Rus televizyonunda izledikleri bir tartışma programındaki skandala varan diyalogları köşesine taşıdı. Programa PKK'nın sözde liderlerinden Cemil Bayık'ın da bağlandığını yazan Bardakçı, konuşmaları tercüme eden Prof. Dr İlber Ortaylı'nın duruma çok sinirlendiğini yazdı.

 Konuşmaları dinledikçe Rusça'ya ana dili Türkçe kadar hakim olan İlber Ortaylı'nın çehresinin değiştiğini ve hiddetlendikçe hiddetlendiğini, çok sinirlendiğini aktaran Bardakçı, daha sonra konuşmaları tercüme ettiğini söyledi. Bardakçı "Rus TV'si yüzünden içine edilen bir gece" başlıklı yazısında şöyle yazdı:
 
"TÜRKİYE'NİN NERESİ BOMBALANMALI"
 
Herifler o anda meğerse Türkiye’nin neresinin bombalanması gerektiğini tartışıyorlarmış! Programın katılımcılarından bir kısmı Suriye sınırındaki birliklerimizin yokedilmesi gerektiğini söylerlerken diğerleri “Olmaaaaz! Batı tarafını, sanayi tesislerini kullanamayacakları hâle getirelim” diyorlarmış ve çıkan kavganın sebebi Türkiye’nin hangi tarafının dümdüz edilmesi gerektiği konusunda bir türlü anlaşamamaları imiş!
 
Rus roketlerinin hedefi konusunda fikir birliğine varamadılar ama mutlaka bir bombardıman yapılması konusunda anlaştılar ve yaygara kesildi.
 
Derken sıra Türkiye’nin ne kadar zalim, kan dökücü ve soykırımcı olduğunun dillere dolanmasına geldi ve Sovyet Ermenileri ile yine Sovyet Kürtleri’nin temsilcileri sırayla bize veryansız etmeye başladılar!
 
İlk sözü sürgündeki Kürdistan Parlamentosu’nun üyesi ve Rusya’da bir bölgenin milletvekili olan Cemal Şamoyan aldı. 1915 olaylarından girdi, PKK’dan çıktı, Türkiye’nin Kürtler’e karşı neler neler yaptığını aklınca anlattı, Kürtler ile Ermeniler’in en büyük dostunun Rusya olduğunu söyledi, “Ruslar olmasa idi bu Türkler hepimizi keserlerdi” gibisinden büyük sözler etti, dinleyicilerden bol bol alkış aldı. Nihayet o da Türkiye’nin mutlaka bombalanması gerektiğini buyurdu ve daha fazla alkışlandı.
 
Ekranda bu defa Kossigyan gibi bir ismi olan Sovyet Ermenisi vardı! Şamoyan’dan aşağı kalacak değil ya, o da bizim Ermeniler’e karşı asırlardır devam eden zulmümüzün geçmişini bol kan, gözyaşı ve bitmeyen nefret sosuna bulayarak dakikalarca diline doladı. Sonra yalvarırcasına Putin’e seslendi, “Birşeyler yap, bu Türkler sadece kendilerinden daha üstün olan kuvvetten anlarlar” dedi ve o da Rus uçağının düşürülmesi üzerine doğan krizin tek çözümünün Türkiye’ye Rus füzelerinin ateşlenmesi olduğunu söyledi...
 
TANSİYONLARI FIRLAYACAKTI Kİ...
 
Kossigyan’ın konuşması arka sıralarda oturan 1960 model elbiseler içerisindeki yaşlı-başlı Rus hatunları öyle bir etkiledi ki, sormayın! Alkışlamaktan kadıncağızların avuçları yoruldu; “Da, da, daaaa!”, yani “Evet, evet, eveeeet” deyip kafalarını sallamaktan bir hâl oldular. Adam neyse ki edecek başka hakaret bulamayıp da sustu ve sallabaşlaşan hatunların tansiyonları daha fazla oynamadı.
 
CANLI YAYINA CEMİL BAYIK BAĞLANDI
 
Bu kadarla kaldığını zannetmeyin... Ucuz Alman çikolataları ile kuruyemişlerinin faydalarını anlatan bir reklama girildi, sonra tekrar stüdyoya dönüldü ve sunucu “Şimdi, Türkiye konusunda çok önemli bir isimden programımız için aldığımız özel demeci yayınlıyoruz” diye müjde verdi!

Ekranda kimin arz-ı endâm ettiğini tahmin buyurun:
 
Cemil Bayık...
 
İlber tam o anda tercümeyi bıraktı ve ekrana doğru Rusça birşeyler haykırmaya başladı! Ne dediğini tabii ki anlayamadım ama yüzünün ifadesi ile el-kol hareketlerinden Rusçam olsa bile burada yazamayacağım sözler sarfettiği belli idi ve bu defa onun tansiyonunun çıkmasına mâni olmak için televizyonu kapatmaya mecbur kaldım, çayını tazeledim, sonra da sakinleşmesi için çok sevdiği Domenico Scarlatti’nin bir CD’sini çalmaya başladım!