S-400 ve F-35 derken Çin'den yeni hamle !

Çin’in, ABD tarifelerine misilleme olarak nadir toprak elementlerini kullanacağı iddia edildi. Çin nadir toprak elementlerinin üretiminin yüzde 95'ini elinde bulunduruyor.

S-400 ve F-35 derken Çin'den yeni hamle !
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşının, F-35 savaş uçaklarının üretimini vurabileceği belirtildi. Dünyadaki nadir toprak elementlerinin lider tedarikçisi konumundaki Çin’in, askeri teçhizat ve ileri teknoloji ürünlerinin üretiminde kullanılan nadir toprak elementlerin ihracatına kısıtlama getirebileceği ileri sürüldü.

Bloomberg’in haberine göre, Çin medya kuruluşlarında yer alan bazı haberlerde Çin’in, ABD tarifelerine misilleme olarak nadir toprak elementlerini kullanacağı iddia edildi. Resmi makamlardan henüz bir açıklama yapılmasa da Çin’in nadir toprak elementlerinin üretiminin yüzde 95’ini elinde bulundurmasının ABD’yi tedirgin ettiği ifade edildi.

The Global Times Genel Yayın Yönetmeni Hu Xijin Twitter’dan ise konuyla ilgili dikkat çekici açıklamada bulundu. Hu Xijin, “Duyduğuma göre, Çin, ABD'ye nadir toprak elementi ihracatını kısıtlamayı düşünüyor. Çin ayrıca ileride başka önlemler alabilir” diye belirtti.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News