Terör örgütü kışkırttı, sokağa inip Türk Bayrağı'nı yaktılar

Terör örgütü kışkırttı, sokağa inip Türk Bayrağı'nı yaktılar
Güncelleme:

Irak'ın kuzeyindeki Zaho ilçesinde 8 sivilin ölümüne neden olan bombardımandan Türkiye'yi sorumlu tutan terör örgütü militanlarının kışkırttığı kişiler sokağa inip, Türkiye karşıtı protesto düzenlediler. Protestolar sırasında Türk Bayrağı da ateşe verildi.

Terör örgütü PKK/KCK dün Irak’ın kuzeyindeki Parakh köyü yakınlarında bir saldırı düzenledi. Duhok’ta meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 8 kişi yaşamını yitirirken 23 kişi de yaralandı.

Ankara, saldırıyı terör örgütlerinin yaptığını duyururken, Irak’tan şaşkına çeviren bir suçlama geldi. Bağdat yönetimi saldırıdan Türkiye’nin sorumlu olduğunu öne sürerek suçlamalarda bulundu.

Irak yönetiminin Türkiye’yi suçlaması sonrasında Başbakanı Mustafa el-Kazımi’nin saldırı ile ilgili soruşturma başlatması ve Türkiye’nin saldırdığına dair bir belge ve somut kanıt göstermemesi ise kafaları karıştırdı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan Zaho açıklaması

Irak’ın Dohuk Vilayeti’nin Zaho ilçesinde gerçekleştirilen saldırıda 8 kişi hayatını kaybetti, 23 kişi ise yaralandı. Saldırıyla ilgili ortaya atılan iddialar ve Irak hükümetinin yaptığı açıklamalar, Dışişleri Bakanlığı tarafından tepkiyle karşılandı.

Türkiye’nin sivilleri hedef alan her türlü saldırının karşısında olduğu vurgulanan açıklamada, gerçeğin açığa çıkması noktasında her türlü adımı atmaya hazır olunduğu ifade edildi. Açıklamada ayrıca, masum insanları hedef alan ve terör örgütü kaynaklı olduğu belirtilerek “Irak hükümeti yetkililerini hain terör örgütünün söylem ve propagandasının etkisi altında açıklamalar yapmamaya, bu elim hadisenin gerçek faillerinin açığa çıkarılması için iş birliği yapmaya davet ediyoruz” denildi.

 Dışişler Bakanlığı tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Irak’ın Dohuk Vilayeti’nin Zaho İlçesi’nde bir dere kenarına bugün (20 Temmuz) gerçekleştirilen saldırıda, ilk belirlemelere göre 8 kişinin hayatını kaybettiği; 23 kişinin ise yaralandığı büyük üzüntüyle öğrenilmiştir.

Bu elim hadisede hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyor; yakınları başta olmak üzere dost ve kardeş Irak halkına ve Hükümetine taziyelerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Türkiye sivilleri hedef alan her türlü saldırının karşısındadır. Türkiye terörle mücadelesini uluslararası hukuka uygun şekilde, sivillerin, sivil altyapının, tarihi ve kültürel varlıklar ile tabiatın korunmasına azami hassasiyet göstererek yürütmektedir. Masum insanları hedef alan ve terör örgütü kaynaklı olduğu değerlendirilen bu gibi saldırılarla ülkemizin terörle mücadeledeki haklı ve kararlı tutumunun hedef alındığı kıymetlendirilmektedir.

Türkiye gerçeğin açığa çıkması noktasında her türlü adımı atmaya hazırdır.

Irak hükümeti yetkililerini hain terör örgütünün söylem ve propagandasının etkisi altında açıklamalar yapmamaya, bu elim hadisenin gerçek faillerinin açığa çıkarılması için iş birliği yapmaya davet ediyoruz.”