Hoffenheim - Başakşehir: 3-1
Uzmanlar yine ezber bozdu ! Yaşlılara yer verilmeli mi ?
Erdoğan'dan AB ve ABD hakkında sert sözler

ASAT’tan 623 Milyonluk Altyapı Yatırımı

Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü 2015 yılında Antalya’nın altyapı sorunlarını ortadan kaldırmak için bütçenin yaklaşık yüzde 50’sini yatırıma ayırdı. ASAT, Antalya genelinde 623 Milyon TL’lik yatırım yaparak büyük bir başarıya imza attı.

ASAT’tan 623 Milyonluk Altyapı Yatırımı
A+ A-

ASAT Genel Müdürlüğü, Büyükşehir Yasasının yürürlüğe girmesi ve hizmet sahasının 5 ilçeden 19 ilçeye çıkmasıyla birlikte, ilçelerin biriken alt yapı sorunlarını tarihe gömmek için büyük bir yatırım atağı başlattı. ASAT bu kapsamda Gazipaşa’dan Kaş’a içme suyundan kanalizasyona, atık sudan yağmur suyuna, kangren haline gelmiş altyapı sorunlarını çözmek için 2015 yılında 623 milyon liralık yatırım gerçekleştirdi.  ASAT, 2015 yılında 535 bin metresi özkaynaklarla olmak üzere toplamda 970 bin metre içme suyu yatırımı, 210 kilometre kanalizasyon yatırımı, 44 kilometre yağmursuyu yatırımı gerçekleştirdi. İl genelinde atıksu arıtma tesisleri inşaatları tamamlanarak hizmete sunuldu.

ASIRLIK SORUNLAR ÇÖZÜLDÜ

Gerçekleştirilen yatırımlarla, Akseki 30 yıl sonra, Karagöl yaylası 100 üz yıl sonra suya kavuştu. Akseki’de asırlık su sorunu nedeni ile adı Susuz Şahap olan mahallenin su sorunu çözüldü. ASAT ekipleri susuz tek bir hane bırakmamak için gece gündüz çalıştı. Vatandaşların yıllardır süren mağduriyetleri büyük bir hassasiyetle belirlendi ve çözüme kavuşturuldu. Demre’de Fatma Ninenin 66 yıl sonra çeşmesinden su aktı. Su ihtiyaçlarını evlerinin 100 metre yakınındaki sağlıksız kuyudan karşılayan 85 yaşındaki Ali Dede ve Gülsüm Nine’nin evlerine 40 yıl sonra değişen boruları sayesinde temiz su hattı çekildi. Manavgat’ta yaşayan 90 yaşındaki Hüseyin Armağan ile 85 yaşındaki Mehmet Arıcan’ı içme suyuna kavuştu.

44 KİLOMETRE YAĞMUR SUYU HATTI

Aksu Macun Deresi’nin koku sorunu 30 yıl sonra sona erdirilirken, Serik Kız Deresi projesi tamamlandı. Kaş’ın yıllardır süregelen su sorunu çözüldü. Yağış sonrası istenmeyen su baskını görüntülerinin yaşandığı ilçelerde yağmursuyu yatırımları gerçekleştirildi. İlçelere toplamda 44 kilometre yağmursuyu hattı döşenirken 210 kilometre yağmursuyu hatlarının temizliği yapıldı. Özellikle Manavgat’ta, sel görüntülerini tarihe gömecek dev yağmur suyu yatırımları yapıldı.

BİR DAMLA ATIKSU DENİZ SUYUNA KARIŞMIYOR

ASAT gerçekleştirdiği Atıksu ve kanalizasyon yatırımları sayesinde denize bir damla atıksu karışmıyor. ASAT 2015 yılında gerçekleştirdiği yaklaşık 322 milyon liralık arıtma ve kanalizasyon yatırımlarıyla pis suların deniz suyu ile karışmasının önüne geçti. İl genelinde 210 kilometre kanalizasyon hattı döşendi. Finike, Manavgat ve Serik, Demre Beymelek, Akseki Atıksu ve Arıtma Tesisleri tamamlandı. Kemer, Alanya, Okurcalar, Oba, Konaklı Atıksu Arıtma Tesisleri rehabilite edildi. Kumköy, Kaş, Kalkan, İbradı, Atıksu Arıtma Tesisleri yapım ve rehabilitasyon işleri ile Kumluca Mavikent-Beykonak Derin Deniz Deşarj inşaatı ile ilgili çalışmalar devam ediyor.