3 belediye başkanı hakkında bomba iddia !
ABD'den ikinci ''Öcalan'' açıklaması
Kulislerden sızan Gökçek iddiası: AK Parti'den istifa edip MHP'ye geçecek

Sola dönüş yasakları trafiği rahatlattı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından merkezde uygulanan sola dönüş yasakları trafiği büyük ölçüde rahatlattı.

Sola dönüş yasakları trafiği rahatlattı
A+ A-

15 Mayıs 2016 tarihinden itibaren 25 Aralık ve Değirmiçem kavşaklarında tramvay istikametinde seyreden sürücüler için uygulanmaya başlayan sola dönüş yasakları ile birlikte bu kavşaklardaki faz sayısı 4 fazdan 3 faza düşürüldü. Söz konusu kavşaklarda araçların bekleme sürelerinde ciddi kazanımlar gözlemlendi.

Uygulama öncesinde, kavşağı kullanan tüm araçlar arasında dönüş yasağı getirilenlerin oranı ise %10 olarak ölçülmüştür. Sola dönüş yapamayan sürücülerin kavşağı geçtikten sonra yönlendirmeleri takip ederek gitmek istedikleri yöne gidebilecekleri düzenlemeler yapılmıştır.

Sola dönüş yapamayan araçlar için (%10) seyahat mesafesi artmasına karşın dur-kalk süreleri, bekleme süreleri ve toplam seyahat sürelerinin azalmasıyla yakıt tüketimi de azaldı. Yasaktan etkilenmeyen sürücüler (%90) için ise zaman kazanımı daha fazla oldu.

25 Aralık kavşağında akşam zirve uygulama öncesinde saatte 82 sn/araç olan gecikme süresi 31sn olmuştur. 25 Aralık kavşağında %63 iyileştirme sağlanmıştır. Uygulama sonrası sürücülerin bu kavşağı kullanma talebinin yükselmesiyle kavşak hacmi %38 artmıştır.

ARAÇLARIN IŞIKLARDA BEKLEME SÜRESİ AZALDI

Değirmiçem kavşağında akşam zirve uygulama öncesinde saatte 92 sn/araç olan gecikme süresi 24sn olmuştur. Değirmiçem kavşağında %74 iyileştirme sağlanmıştır. Uygulama sonrası sürücülerin bu kavşağı kullanma talebinin yükselmesiyle kavşak hacmi %14 artmıştır.

31 Temmuz 2016 tarihinden itibaren Eski Otogar (Grand) kavşağında sürücüler için uygulanmaya başlayan sola dönüş yasakları ile birlikte bu kavşakda faz sayısı 4 fazdan 3 faza düşürülmüştür ve bu kavşakta araçların bekleme sürelerinde ciddi kazanımlar olmuştur.

Uygulama öncesinde, kavşağı kullanan tüm araçlar arasında dönüş yasağı getirilenlerin oranı ise %9 olarak ölçülmüştür. Sola dönüş yapamayan sürücülerin kavşağı geçtikten sonra yönlendirmeleri takip ederek gitmek istedikleri yöne gidebilecekleri düzenlemeler de yapılmıştır.

Eski Otogar kavşağında akşam zirve uygulama öncesinde saatte 72 sn/araç olan gecikme süresi 24sn olmuştur. Eski Otogar kavşağında %66 iyileştirme sağlanmıştır. Uygulama sonrası sürücülerin bu kavşağı kullanma talebinin yükselmesiyle kavşak hacmi %7 artmıştır.

Böylelikle kent merkezinde daha akıcı bir trafik olacak, araçlar gitmek istedikleri noktalara daha kısa sürede ulaşacaktır.