İdeal çalışma odası nasıl olmalı?

Uzmanlar, çocuk odalarında ders çalışmaya teşvik edecek rahat bir ortam oluşturulmasını öneriyor.

İdeal çalışma odası nasıl olmalı?
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Okul çağına gelmiş çocukların odalarının onların ihtiyaçlarına göre yeniden şekillendirilmesi gerekmektedir. Çilek Yönetim Kurulu Üyesi Talha Çilek, danışmanlık aldıkları psikologların yönlendirmeleri doğrultusunda, ideal çalışma odası için şu hususlara dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor:

‘’Ebeveynlerin çocuğun da bir birey olduğunu unutmadan onun fikirlerini, beğenilerini ve tercihlerini dikkate alması önemlidir. Eşyalara karar verildikten sonra oda içinde yerleştirilmesi ve odanın düzeninin oluşturulmasında da yine çocuğun fikirlerini almak, onu bu sürece dahil etmek çocuğun odasını kendine ait hissetme ve sahiplenme hissini artıracaktır. Bu da çocuğun odasıyla ilgili sorumluluk, keyif ve ilgisinin gelişmesine katkıda bulunacaktır.’’

-Çocuğun ders çalışmasını teşvik açısından odası çok önemli  

-Çocuğu ders çalışmaya özendirmek için çalışma alanının düzenlenmesi oldukça önemlidir.

-Çocuğa uygun bir çalışma masası ve kitaplarını muhafaza edeceği raflar çalışma alanında yer almalıdır.

-Çalışma masası çocuğun boyuna uygun olmalı, doğru açıdan ve bol güneş ışığı alacak bir yere yerleştirilmelidir.

-Odadaki ışığın doğrudan çocuğun gözüne gelmemesi ve loş bir ışık olması hem uyku düzeni hem de göz yorgunluğu ve algı dağılmasının önlenmesi açısından önemlidir.

-Okul çağındaki çocukların ise odalarının biraz daha sade, ferah ve huzurlu olması, odalarında rahat uyumaları ve derslerine daha rahat konsantre olmalarına destek olur.

Tüm bu düzenlemede önemli olan çocuğun da bir birey olduğunu unutmadan onun fikirlerini, beğenilerini ve tercihlerini dikkate almaktır. Böylece çocuğun odasında vakit geçirmekten ve ders çalışmaktan keyif almasını artırabilir, motivasyonu sağlayabilir ve birey olduğu hissettirilebilir.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News