Berber ve kuaförler açılırken…

Koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında uzun süredir faaliyette bulunmayan berber, kuaför ve güzellik merkezleri, AVM’ler ile birlikte bugün açılarak, faaliyetlerine başlıyorlar. Öncelikle kendilerine hayırlı işler, başarılı faaliyetler diliyoruz. Kapalı oldukları süreç içerisinde, kadınlarımızın saç bakımları başta olmak üzere, hepimiz açısından berber, kuaför ve güzellikler merkezlerinin günlük hayatımızdaki önemini bir kez daha anlamış olduk.

Öte yandan, koronavirüs tehdidi ile birlikte temizlik ve hijyen yeniden hatıra gelerek, sağlığımız açısından önemini bir kez daha anlamış olduk. Bu bakımdan, birebir temas ve farklı kişilerin hizmet alması nedenleriyle, temizlik ve hijyene en çok dikkat edilmesi gereken mekânların başında berber ve kuaförler gelmektedir.

Berber ve kuaförler, kişiye özel malzemeler (önlük, havlu, maske gibi) kullanmak ve dezenfektan işlemleri yapmak suretiyle hizmet vermeye başlıyorlar. Kendileri ile görüştüğüm bazı berberler, isteyen müşterilerin kullanacakları havlu gibi ürünleri kendilerinin getirebileceğini belirterek, kişiye özel kullanılacak malzemeler ile dezenfektan işlemlerinin ek bir maliyet oluşturacağını, bunun da ücretlere yansıyacağını ifade ediyorlar. Bu durumda, saç tıraşı ve saç bakım hizmetlerinde ücret artışı olacağı ve bunun da tüketiciye yansıyacağı görülmektedir.

Koronavirüsle mücadele ettiğimiz bu günlerde, kişisel ve toplum sağlığımız en önemli önceliğimizdir. Bu bakımdan, temizlik ve hijyene taviz vermeden uymalı, sosyal mesafeye mutlaka riayet etmeliyiz.

Tüketicilerimizin ekonomik çıkarlarının korunması ve koronavirüsle etkin mücadele sağlama açısından,

-Bu süreçte temizlik ve hijyen ürünlerinin üretim ve dağıtımına, fiyatlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aşırı fiyat artışlarına karşı önlem alınmalı, spekülatif fiyat artışlarına karşı etkin denetimler yapılmalıdır.

-Berber, kuaför ve güzellik merkezleri başta olmak üzere, benzeri işyerleri meslek odaları ve yerel yönetimler tarafından sürekli denetlenmelidir,

-Temizlik ve hijyen ürünlerindeki KDV oranları yeniden değerlendirilerek, bu süreçte % 1’e düşürülmesi yerinde olacaktır.

Yararlı olması temennisiyle, sağlıklı, huzurlu ve mutlu güzel bir hafta diliyorum. Saygı ve sevgilerimle.

Levent Küçük
Genel Başkan
Tüketiciler Derneği/TÜDER

instagram.com/leventkucuk1
twitter.com/27Ekim
linkedin.com/in/levent-küçük-51541a58/


levent küçükLEVENT KÜÇÜK KİMDİR ?

27 Ekim 1965 Osmaniye Doğumlu. İlk, orta, lise eğitimini Osmaniye'de tamamladı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İ.İ.B.F. Maliye Bölümü Mezunu. Aynı üniversitede Maliye (Mali Hukuk) Ana Bilim Dalında Yüksek Lisansını tamamladı.

1992 yılından itibaren 15 yıl Maliye Bakanlığı Vergi Denetmeni (Müfettişi) olarak İstanbul'da görev yaptı. 10 Ekim 2007 tarihinden itibaren İstanbul Teknik Üniversitesi'nde İç Denetçi olarak denetim ve danışmanlık görevi yapmaktadır. SMMM ve Bağımsız Denetçi Belgesi sahibidir. Evli, eşi emekli bankacı, 1 kız çocuk babası.

Vergi Müfettişleri (Denetmenleri) Derneği İstanbul Şube Başkanlığı görevinde bulundu.
26.03.2014 tarihinden itibaren, merkezi Bakırköy’de olan, 1995 yılından beri faaliyette bulunan Tüketiciler Derneği-TÜDER Genel Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Bakırköy Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti ve Bakırköy Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesidir. Tüketicileri bilgilendirici, bilinçlendirici ve kamuoyunun dikkatine yönelik çeşitli yazı ve açıklamaları bulunmaktadır.

A+ A-