Birlik, saygı ve sevgiyle mümkündür

Ülkemizde kardeşçe yaşamamızın formülü ötekileştirmeden, birlik, beraberlik içinde terbiye edilmiş yapıcı olgun bir dille, sevgi ve saygı çerçevesinde bir yaşam sürdürmemizden geçer. 

Milletimizin birliği, ülkemizin bütünlüğü için tek yürek, tek bilek olmamız gerekir. Başka da çaremiz yok. Çünkü gölgesinde yaşayacağımız başka bayrağımız, defnedileceğimiz başka da vatanımız yok! 

Bu anlayış ile memleketimizin her ferdinin bilinçli hareket etmesi gerekir. Özellikle milli ve dini konularda tek ses olmamız demek, dış güçlere, PKK'ya, FETÖ'ye, diğer terör örgütlerine, ülkemiz üzerinde sinsi planlar kuranlara verilecek en güzel cevap olacağının altını çizer, bu eksen etrafından hareket etmekle de huzurlu ve mutlu bir hayat sürmemize vesile olacağını belirtirim.

Her canlı gibi insanoğlu doğar, yaşar ve nihayetinde ölür. Bu süreçte huzurlu, sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmeyi yeğler. Bu da insanın kendi elindedir. Hayatı basitleştirmek varken, zorlaştıran zihniyet her daim aradığını bulamaz veya ömrü boyunca bocalar durur. "İnsanın kendisine yaptığı kötülüğü dünya bir araya gelse yapamaz" demiş atalarımız.

Onun için her daim atacağımız adımları empati kabiliyetimizi kaybetmeden atmalıyız. 

Yine atalarımızın "Kırk düşün de, bir söyle!" sözünün ne kadar anlamlı ve ağır olduğunu günümüzde çok iyi anlamaktayız.

Hayatın akışı içinde ufak tefek tartışmalar illaki olur. Lakin bizim dikkat edeceğimiz içeride ve dışarıda ülkemize kast edenlere karşı bir beraber olmaktır. Tek bilek, tek yürek olmaktır.

Bu da empati kabiliyetimizi kaybetmeden saygı ve sevgi çerçevesinde hareket etmekten geçer.

Ülkemiz geçmişte 7 düvele karşı atlattığı badireleri, verdiği mücadeleleri topyekûn vermiştir. 

Çanakkale'de, Trablusgarp'ta, Balkanlar'da, Kurtuluş Savaşı'nda… Türk-Kürt, Laz-Çerkez, Alevi-Sünni tek bilek tek yürek olduğu için büyük zaferler kazanılmıştır. Bir beraber olduğumuz için düşman püskürtülerek bağımsız bir millet olduğumuzu ispatlamışızdır. Ülkemizin her daim olduğu gibi, bu dönemde de düşmanı var. Ondan dolayı hafızalarımızda Çanakkale ruhunu her daim sıcak tutarak, o zihniyetten ayrılmadan, Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli'nin "Bir olalım, iri olalım, diri olalım." sözlerini kulağımıza küpe yaparak yaşamamız şart, kaçınılmaz ve mecburidir.

Diğer Yazıları
Kimin ekmeğine yağ sürdüğümüze dikkat edelim
İnsanlığın kurtuluşu Haydarizm’de…
Atatürk’ü merkezimize koymamız şart
Gerçek laiklik dinsiz yaşanamaz
Yapıcı dil yetmez, terbiyeli olması gerek