Kılıçdaroğlu İmamoğlu ile nasıl anlaştı?

Güncelleme:

Haber3.com yazarı Baha Ülgen yazdı: Kemal Bey, kongre sürecini başlatıyor... Kurultay Ekim ayında. Kemal Bey, İmamoğlu ile nasıl anlaştı? CHP’de Kılıçdaroğlu - İmamoğlu dönemi başlıyor. CHP’de hedef Karadeniz Bölgesi. CHP’yi yerel seçimlere İmamoğlu ekibi hazırlayacak.

KEMAL BEY, KONGRE SÜRECİNİ BAŞLATIYOR... KURULTAY EKİM AYINDA.

KEMAL BEY, İMAMOĞLU İLE NASIL ANLAŞTI?

CHP’DE KILIÇDAROĞLU- İMAMOĞLU DÖNEMİ BAŞLIYOR. CHP’DE HEDEF KARADENİZ BÖLGESİ

CHP’Yİ YEREL SEÇİMLERE İMAMOĞLU EKİBİ HAZIRLAYACAK.

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanı seçildiğinde 62 yaşındaydı, bugün 75 yaşında. 22 Mayıs 2010 yılında CHP Genel Başkanı oldu. 13 yılda 9 seçim geçirdi. Hepsini kaybetti. 13 yılda 6 defa girdiği CHP kurultaylarından Genel Başkan seçilerek çıktı.

Seçim sandığında kaybetti, kurultay sandığında kazandı.

Kemal Bey, Mayıs ayında Recep Tayyip Erdoğan‘a karşı 14 ve 28 Mayıs’ta iki yenilgi daha aldı. Bu yenilginin faturasını öncelikli olarak 17 MYK üyesine çıkartarak onların istifasını aldı. İstifalar cepte. Mağlubiyetin ‘’günah keçisi’’ şimdilik en yakın kurmayları MYK üyeleri oldu.

Kemal Bey, kendisinin ‘’istifasını’’ isteyenleri MYK üyelerinin yani Genel Başkan Yardımcılarının istifaları ile ‘’susturmak’’ istese de CHP’de kendisine yönelik tepkilerin kolay kolay dinmeyeceği ortada. Kendisi de bunun farkında 38. Olağan Kurultayın takviminin işletilmesini istedi. Yani kurultay isteyen ve ‘’güven tazele’’ diyenlere de ‘’tamam’’ demiş gibi görünüyor.

Ama, işin aslı öyle değil.

Kemal Bey, mevcut delegelerle ‘’Olağanüstü’’  kurultayın kendisi için tehlikeli olduğunun farkında.

CHP örgütü kandırılmış ve itilmiş olmanın kızgınlığı içinde.

İşte Kemal Beyin mevcut delegeler ile kurultaya gitmek istememesinin nedenleri:

- Adaylık sözü vererek istifa ettirilen fakat listeye konulmayan, konulsa dahi seçilecek sırada olmayan İL Başkanları Kemal Beye çok kızgınlar.

-Bir başka kızgın kesim, seçimlerde yok sayılan CHP ÖRGÜTLERİ. Örgütler, İttifak Ortaklarına CHP Milletvekilliği sıralarının peşkeş çekilmesinden ve sıfır oy katkısı getiren o partilere 70’e yakın milletvekilliği sırası tahsis edilmesi. Seçim sonrasın da bu partilere verilen kontenjan nedeniyle CHP’nin TBMM’de 39 milletvekilliğini kaybetmesi. Bu parti yöneticilerinin seçim sonrası ‘’katkılarından’’ bahsetmeleri.

-İttifak Ortağı partilerin liderlerinin Kemal Beye, yanlış açıklama yaptırmaları: ‘’Aleviyim’’ (Davutoğlu).Bu açıklama Anadolu ve Karadeniz’de oy kaybettirdi.

-Seçim başarısızlığının nedeni olarak ‘’örgütlerin’’ gösterilmesi. Ve örgütlere yönelik operasyon hazırlığı.

- CHP yönetimine ve milletvekilliklerine CHP kültüründen yetişmemiş kişilerin tepeden inme getirilmeleri.

-Kemal Beyin, seçim propaganda süresince CHP’ye ve kendisine zarar veren Tuncay Özkan’ı koruması.37. Kurultayda Kemal Beyin Parti Meclisi listesinde olmasına rağmen delegelerin çizdiği Özkan’ın kurultay sonrası ‘’Baş Danışman’’ sıfatıyla ödüllendirilmesi. Daha sonra partinin ön saflarında rol alması. Ve hala ‘’görevimin başındayım’’ demesi.

 

CHP örgütleri seçim süresince çalıştılar. Sessiz kaldılar. Öfkelerini dışa vurmadılar. Seçim bitti. CHP’nin hanesine bir yenilgi daha yazıldı.

CHP örgütlerinde Genel Merkez yönetimine ve Kemal Beye karşı ‘’ÖFKE’’ büyük. Kemal Bey, MYK Üyelerinin istifasıyla bu öfkeyi durduramaz. Olağanüstü kurultay toplayarak öfkeli delegeye karşı riske girmek istemiyor.

Tehlikenin farkında.

Yani ‘’Takke düştü, kel göründü ‘’.

Kemal Bey, önlemlerini alıyor. Çünkü, bu öfkeli delegenin önüne Ekrem İmamoğlu geçer ve olağanüstü kurultay yapılırsa çarşı karışacak.

İşte bu nedenle öncelikle öfke soğumaya bırakıldı.

Kurultay süresi uzatılarak zaman kazanılacak.

  1. Olağan Kurultay takvimi açıklanarak Olağanüstü Kurultay çağrısının önü kesilecek. Böylece Ekim ayında yeni kurultay ve yeni delegeler ile kurultaya gidilecek.

Öfkeliler saf dışı bırakılacak.

Kemal Bey, 2024 Yerel Seçimlerine CHP’yi Ekrem İmamoğlu ile birlikte taşıyacak. İmamoğlu’nun cezası mahkemece onanırsa ve İstanbul Belediye Başkanlığı görevi sona ererse Genel Başkan Başdanışmanı olarak CHP Genel Merkezinde aktif olarak görev alacak.

Mahkeme sürecine kadar MYK’ya İmamoğlu’na yakın isimlerin alınması için anlaşma sağlandı. İmamoğlu’na yakın İstanbul Milletvekili Gökhan Günaydın yeni MYK’da görev alacak. İmamoğlu’nun istemediği isimler MYK dışında bırakılacak.

İmamoğlu, CHP Genel Merkezi’nde ‘’çalışma’’ grubu kuracak. Yerel Seçim çalışmalarını bu ekiple sürdürecek.

Kemal Bey bütün stratejisini belirledi, önlemlerini aldı.

Şimdi sırada kendisiyle birlikte yürüyecek ekibini belirlemeye geldi. Kemal Bey, Karadeniz Bölgesinde hiçbir ilde birinci olunmaması nedeniyle bu illerin vekillerine ve örgütlerine tepkili.

Karadeniz örgütlerini öncelikli olarak Ekrem İmamoğlu bizzat dizayn edecek. Yerel Seçimlerde hedef Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hiçbir ilde birinci çıkılmayan Karadeniz illeri. Zonguldak’dan başlayarak Rize’ye kadar ilçelere kadar bu iller yeniden yapılandırılacak.

Kemal Beyin, yeni ekibinde Hakkı Suha Okay, Aylin Nazlıaka, Tekin Bingöl, Murat Emir, Özgür Karabat, Zeynel Emre, Yunus Emre, Gamze Taşçıer’in görev alması muhtemel.

İstifasını aldığı MYK üyelerinden Faik Öztrak, Bülent Kuşoğlu, Gülizar Biçer Karaca, Ahmet Akın, Muharrem Erkek, Devrim Barış Çelik kalacak görünüyor. Oğuz Kaan Salıcı kalsa dahi örgütlerden alınma ihtimali var.

Cumartesi günü yapılacak Parti Meclisi’nin çok tartışmalı ve uzun geçmesi bekleniyor. Kemal Beyi, bu toplantıda da ‘’istifa’’ çağrısı yapacak üyeler olacak. Ama bu çağrılarında sonuçsuz kalacağı Kemal Beyin Genel Merkez ve TBMM ekibini belirledikten sonra kurultay ve seçim için düğmeye basacak.

CHP’yi kurultaya ve seçime Ekrem İmamoğlu ile birlikte taşıyacak. Günahı ve sevabı ile her karara ortak olacaklar.

Ekrem İmamoğlu ile birlikte CHP belki de ‘’Fabrika Ayarlarına’’ dönecek.

İkiliyi önce kurultay sonra yerel seçim bekliyor.

Kemal Beyin işi kolay değil.

İmamoğlu ile ne kadar uyumlu çalışabilecek? Bu proje belki başlamadan bitecek.

Kendisi için zor bir süreç başladı.

13 yıllık Genel Başkanlığı’nın devamı için başarı gerekiyor.

Önce 38’nci kurultayı sonra Yerel Seçimleri kazanmalı.

Kemal Bey için tek formül: WIN WIN Yani KAZAN KAZAN.

Diğer Yazıları
Asgari ücretliler ülkesi
Türkiye fakirleşiyor
Kemal Kılıçdaroğlu neden kaybetti?