Maske, mesafe ve temizlik derken sağlığınızdan ve paranızdan olmayın

Covid-19 ile mücadelede, maske takılması, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uyulması, her birimizin mutlak surette uyması gereken tedbirlerin başında gelmektedir.
Maske satışı ve dağıtımı, ilk günlerde sağlık kuruluşları ve eczaneler tarafından yerine getirilirken, günümüzde bir ticari mal gibi, birçok noktada satışı yapılabilmektedir. Hatta renk renk, desen desen değişik türde maskeler, farklı fiyatlarla satılabilmektedir. Geçtiğimiz günlerde bir işyeri önünde, sokağa tezgâh açılmak suretiyle renk renk, desen desen maskelerin satışının yapıldığını bizzat gördüm.
 
Maske kullanımın teşvik edilmesi ve kullanımın sağlanması açısından, vatandaşların kolayca ulaşabileceği, üretim standartlarına uygun, en ekonomik fiyatla maske satışının yapılmasını olumlu olarak değerlendiriyoruz.
 
Son günlerde bizlere ulaşan tüketicilerimiz, satılan maskelerin üretim standartlarına uygun olmayan maskeler olduğu konusunda şikâyet ve endişelerini dile getirmektedir. Benzer yönde uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar, zaman zaman medyada yer almaktadır.
 
Tüketicilerimizin, vatandaşlarımızın sağlığını ve ekonomik çıkarlarını korumak açısından, satışa sunulan maskelerin üretim standartlarına uygun maskeler olması büyük önem taşımaktadır. Bu durum, salgın hastalıkla mücadele ve toplum sağlığı açısından da hayati önem taşımaktadır.
 
Bu nedenle; satışa sunulan maskelerin üretim standartlarına uygun maskeler olup olmadığı sürekli denetlenerek, bu konuda kamuoyu bilgilendirilmelidir. Üretim standartlarına uygun olmayan maskelerin üretim ve satışına kesinlikle izin verilmemelidir. Standartlara uygun olmayan maske satışı yoluyla, kazanç sağlamanın önüne geçilmelidir.
 
Salgın hastalıkla mücadelede, sürekli “Maske, mesafe ve temizlik” derken, üretim standartlarına uygun olmayan maskeler kullanarak, sağlımızdan ve cebimizdeki paramızdan olmayalım. Sağlıklı, güzel günler temennisiyle, kamuoyunun ve yetkililerin dikkatine sunuyoruz. Saygı ve sevgilerimle.

Saygı ve sevgilerimle. 12.09.2020
Levent Küçük
Genel Başkan
Tüketiciler Derneği/TÜDER

instagram.com/leventkucuk1
twitter.com/27Ekim
linkedin.com/in/levent-küçük-51541a58/


levent küçükLEVENT KÜÇÜK KİMDİR ?

27 Ekim 1965 Osmaniye Doğumlu. İlk, orta, lise eğitimini Osmaniye'de tamamladı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İ.İ.B.F. Maliye Bölümü Mezunu. Aynı üniversitede Maliye (Mali Hukuk) Ana Bilim Dalında Yüksek Lisansını tamamladı.

1992 yılından itibaren 15 yıl Maliye Bakanlığı Vergi Denetmeni (Müfettişi) olarak İstanbul'da görev yaptı. 10 Ekim 2007 tarihinden itibaren İstanbul Teknik Üniversitesi'nde İç Denetçi olarak denetim ve danışmanlık görevi yapmaktadır. SMMM ve Bağımsız Denetçi Belgesi sahibidir. Evli, eşi emekli bankacı, 1 kız çocuk babası.

Vergi Müfettişleri (Denetmenleri) Derneği İstanbul Şube Başkanlığı görevinde bulundu.
26.03.2014 tarihinden itibaren, merkezi Bakırköy’de olan, 1995 yılından beri faaliyette bulunan Tüketiciler Derneği-TÜDER Genel Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Bakırköy Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti ve Bakırköy Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesidir. Tüketicileri bilgilendirici, bilinçlendirici ve kamuoyunun dikkatine yönelik çeşitli yazı ve açıklamaları bulunmaktadır.

A+ A-