Eurovision 2021'de skandal iddia! Diskalifiye edildi

Eurovision 2021'de skandal iddia! Diskalifiye edildi

Avrupa Yayın Birliği, Belarus'u Hollanda'nın ev sahipliği yapacağı Eurovision 2021'den 'rekabet kurallarını ihlal' ettiği gerekçesiyle diskalifiye etti.

Hollanda'nın ev sahipliği yapacağı Eurovision 2021 şarkı yarışmasında ülkeler tarafından belirlenen şarkıları değerlendiren Avrupa Yayın Birliği, Belarus hakkında kararını açıkladı. 

BELARUS DİSKALİFİYE EDİLDİ

Geçen yılın ağustos ayında düzenlenen tartışmalı devlet başkanlığı seçimlerinin ardından Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin içişlerine müdahalesine maruz kalan Belarus, 'rekabet kurallarını ihlal' gerekçesiyle Eurovision şarkı yarışmasından diskalifiye edildi.

Avrupa Yayın Birliği'nden (AYB) yapılan açıklamada, "Belarus, ne yazık ki, Ulusal Devlet Televizyon ve Radyo Şirketi'nin (BTRC) uzatılan süre içinde geçerli bir proje sunamaması nedeniyle, mayıs ayındaki 65'inci Eurovision Şarkı Yarışması'na katılmayacak" ifadelerine yer verildi.

"KARAR SİYASİ AMAÇLI"

AYB üyesi ve BTRC Başkanı olan, aynı zamanda da Eurovision için ulusal düzeyde proje seçiminin organizatörü İvan Eismont, Sputnik'e yaptığı açıklamada AYB tarafından alınan kararın siyasi amaçlı olduğunu düşündüğünü belirtti.

Eismont, açıklamasında "Bizi diskalifiye etme kararı siyasi motivasyonlu, bu da Avrupa Birliği'nin pek hazzetmediği bir şey, fakat bunun tam aksi olduğunu biliyoruz" dedi.

"AYB, İDDİALARIN ÖZÜNÜ AÇIKLAMIYOR"

Yetkili, AYB'nin BTRC'yi karar hakkında resmi olarak bilgilendirdiğini, ancak diskalifiye gerekçesinin gönderilen mektupta netleştirilmediğini vurguladı.

"Bize bazı kıstasların ihlal edildiği dışında hiçbir şeyin netleştirilmediği bir mektup gönderdiler" diyen Eismont, "Şarkının hangi sözlerinin ihlal içerdiği bilinmemektedir. AYB, iddiaların özünü açıklayamıyor" diye konuştu.

Yetkili, AYB'nin, siyasi doğrultuda olan sözleri, dizeleri ya da mısraları belirtmediğini de sözlerine ekledi.

Daha önce, Eurovision şarkı yarışmasının organizatörleri Belaruslu 'Galasy ZMesta' grubunun "Sana öğreteceğim" adlı şarkısının siyasi bir alt metin içerdiğini öne sürmüş ve Minsk'e şarkının içeriğini değiştirmek için zaman vermişti.

Öte yandan şarkı, Eurovision organizasyonunun YouTube kanalından da kaldırılmıştı.