Genco Erkal’ın 5 yıllık tweet'i yüzünden ''Cumhurbaşkanına hakaret''ten hapis istemi

Genco Erkal’ın 5 yıllık tweet'i yüzünden ''Cumhurbaşkanına hakaret''ten hapis istemi
Güncelleme:

Tiyatrocu Genco Erkal hakkında, ikisi 2016, biri 2020 yılında paylaşılmış üç ayrı tweet’ten ötürü ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ gerekçesiyle 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

Tiyatrocu Genco Erkal hakkında, ikisi 2016, biri 2020 yılında paylaşılmış üç ayrı tweet’ten ötürü ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ gerekçesiyle iddianame düzenlendi. ‘Suçun aleni ve zincirleme işlendiği’ gerekçesiyle cezanın arttırılması istendi.

Savcılığın 2016’da gönderilen ihbarı beş yıl sonra işleme koyduğu ve Erkal’ın Twitter hesabında geriye dönük tarama yapıp üç tweet’i seçtiği ortaya çıktı.

Erkal’ın “3 farklı paylaşımında Erdoğan’a hakaret ettiği” belirtilerek 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

Suçlamaya konu yapılan tweet’ler şöyle:

“7 Haziran 2016: Ailenin çocuk doğurup doğurmayacağına karışacağına diplomayı ortaya bir koy bakalım. Arkadaşın rektörden de olsa, sahte de olsa görelim şunu.

16 Kasım 2016: Başkanlık sistemi yetmez. Türk usulü çobanlık sistemi olsun.

16 Ağustos 2020: ‘Erdoğan, Ayder Yaylası’nda 2022’ye kadar çalışmanın bitirilmesini hedefliyoruz.’ Eyvaaah, güzelim doğa harikası Ayder Yaylası’nı bitirmeye karar vermiş. Parmağının değdiği yeri beton edip kurutuyor.”

“HAKARETE BAŞVURMADIM!”

Öte yandan iddianamede ifadesine yer verilen Erkal, 60 yıldır politik tiyatro yaptığını, paylaşımların kendisine ait olduğunu ifade ederek, “Hiçbir zaman hakaret yoluna başvurmadım. Bunu kendime yakıştırmam. Ben cumhurbaşkanlığı sistemine, çevre katliamlarına, laik bir ülkede sürekli din olgusunun siyasi malzeme olarak kullanılmasına, ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına, insanların düşünceleri nedeniyle hapis yatmasına, yoksulları daha yoksul kılan bir düzene karşıyım. Buna ilişkin görüşlerimi eleştiri sınırları içerisinde aktardım” dedi.

İddianame değerlendirilmek üzere İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İddianame kabul edilirse Erkal, önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.