Agos gazetesi yazarından Acun'a şarkı tepkisi

Agos gazetesi yazarı Nayat Karaköse, Acun Ilıcalı'nın "O Ses Türkiye" programına katılan Ermeni asıllı bir yarışmacıya Ermenice şarkı okumasını engellediği için tepki gösterdi.

A+ A-

Ermeni cemaatinin yayın organı Agos gazetesi yazarı Nayat Karaköse, Acun Ilıcalı'nın "O Ses Türkiye" programına katılan Ermeni asıllı bir yarışmacıya Ermenice şarkı okumasını engellediği için tepki gösterdi.

TV8'de yayınlanan "O Ses Türkiye" programına geçen haftalarda Suriyeli bir Ermeni olan Garo Kurabet katıldı.

Kendini tanıtan Garo Kurabet, Suriye’de doğup büyüdüğünü, yüksek lisansını Fransa’da yaptığını belirtti. Anadili Ermenicenin yanı sıra Türkçe, Fransızca, Arapça ve İngilizce bildiğini belirten Garo, Arapça bir şarkı okudu.

Üç buçuk yıldır Türkiye’de yaşayan ve Mersin'de Türkçe öğretmenliği yapan Garo ile jüri üyesi Gökhan bir süre sohbet etti.

Programın sunucusu Acun Ilıcalı Garo Kurabet'ten bir şarkı daha okumasını isteyince jüri üyesi Gökhan "Ya, bir tane değişik bir şey... Fransızca söyleyen oluyor, İngilizce oluyor, Türkçe oluyor, Arapça oluyor..." diyerek Ermenice şarkı okuması telkininde bulundu.

Ancak bu sırada Acun Ilıcalı hemen araya girerek "Türkçe söyle ya sen!" dedi.

Acu'nun bu refleksini eleştiren Agos gazetesi Nayat Karaköse, "Athena Gökhan, 'Ben aslında senden değişik bir şey daha dinlemek isterim' diyerek, Garo’ya Ermenice şarkı söylemesi için yol yaptı bir nevi. Fakat Acun araya jet hızıyla girerek, 'Türkçe söyle ya sen!' dedi. Gökhan’ın nazarında ve Türkiye için ‘değişik’ olan dil şüphesiz Türkçe değildi ama Acun da yüz yıldır içselleştirilmiş dürtülerle hareket ettiğinden, bu müdahale bir refleks olarak yansıdı ekranlara." diye yazdı.

ODA TV