Dünya gazetesi el değiştirdi; çalışanlar gazeteye ortak oldu

Dünya gazetesi el değiştirdi; çalışanlar gazeteye ortak oldu
Güncelleme:

Bundan 38 yıl önce Nezih Demirkent’in kıdem tazminatı karşılığında satın aldığı Dünya için bu kez 40’a yakın gazeteci tazminatından vazgeçti. Dünya çalışanları tazminatları ile gazeteye ortak oldu.

Türkiye’nin günlük tek ekonomi gazetesi Dünya, el değiştirdi. 38 yıl önce Nezih Demirkent’in kıdem tazminatı karşılığında aldığı Dünya için, bu kez 40’a yakın gazeteci tazminatından vazgeçti. Dünya çalışanları tazminatları ile gazeteye ortak oldu.

Son yıllarda sıkıntılı günler geçiren Dünya gazetesi satılma haberiyle gündeme gelmişti. Satışı ise Nezih Demirkent'in kızı Didem Demirkent 1 Eylül'de şöyle duyurmuştu:

"Şirketimiz hepimizin bilgisi dahilinde uzun süredir gerek Türkiye ekonomisinin daralması gerek kendi borçlarımızın artarak devam etmesi ile çalışamaz duruma gelmiştir.

Varlıklarımızın devri veya tasfiyesi bizim için zorunlu olmuştur.

'Dünya' adının yaşaması adına bize gelen teklifler içinde Hakan Güldağ’ın bizim ilkelerimizde devam edeceğine inanarak kendisinden gelen teklif kabul edilmiştir.

Hakan bey 01 Eylül 2019 tarihi itibariyle 'Dünya Gazetecilik İşletmesi’nin' tüm hak ve borçları ile devralmıştır. Bu kapsamda iş sözleşmeleri de kendisine devredilmiştir.

 Geçmişe yönelik maaş alacaklarınız tarafımızca ödenecektir. Aynı tarih itibariyle diğer departmanlarımız da iş yükünün kapanması nedeniyle tasfiye olacaktır."

"HAREKETE GEÇTİK"

Independent'tan Dündar Kale'nin aktardığına göre, el değiştiren gazetede çalışanların yarıya yakını tazminatlarından vazgeçtiler. Gazetenin sahibi olacak yeni yapının omurgası bu tazminatlar olacak.

Haberlerde adı gazetenin yeni sahibi olarak geçen Hakan Güldağ ise, gazetecilerin patron olduğu yeni Dünya’nın hazırlıklarını yaparken Independent'ın sorularını yanıtladı.

"Dünya’nın yola nasıl devam edeceğini" kısa süre içerisinde gazeteden okurlarına duyuracaklarını söyleyen Güldağ, “Dünya’nın isim hakkını devralıp Dünya’yı yaşatmak üzere harekete geçtik. Bununla ilgili bir süreç işliyor” dedi.

KIDEM TAZMİNATLARI SERMAYE OLDU

Güldağ, “Siz de Nezih Demirkent gibi Dünya’yı tazminat alacaklarınıza mahsuben mi aldınız” sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

"Benim alacağıma mahsuben bir şey yok. Arkadaşlarımız kurulan şirkete kıdem tazminatlarını sermaye olarak kattı. Çok ortaklı bir yapı olacak, bu ortakların bir kısmı da çalışanlar olacak."

40’a yakın gazetecinin tazminatları ile ortak olacağı gazete için yeni yatırımcılarla da görüşüldüğünü aktaran Güldağ, zor günler geçiren Dünya’nın düze çıkacağını vurguladı.

Güldağ, şunları söyledi:

"Gazeteyi bu inançla aldık. Türkiye’nin doğru bilgiye ihtiyacı var özellikle de Türkiye’de en girişimci, en dinamik kesimler olduğuna inandığımız iş dünyasının, reel sektörün ve üretici kesimlerin doğrudan kullanabilecekleri, doğru bilgiye ihtiyaçları olduğunu düşünüyoruz.

Dünya gazetesinin 40 yıldır bu hizmeti veriyor olması başlı başına bir değer diye düşünüyoruz ama onu daha da geliştirilebileceğimizi biliyoruz.

Bugüne kadar çeşitli nedenlerden o potansiyeli kullanma imkanımız olmadı. Şimdi bu potansiyeli ortaya çıkartacak şekilde, yeni dönemin koşullarına uygun, dünyanın da içinde bulunduğu yörüngeden kopmadan, güçlerimizi tahkim ederek, çok daha iyi bir noktaya getireceğimize inanıyoruz."

"MESLEĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ"

Gazete için tazminatlarından vazgeçen meslektaşlarının büyük bir fedekarlık yaptığını söyleyen Güldağ, “Hepimiz çok daha iyi bir yere geleceğine inanıyoruz. Mesleğimize ve ve ekmeğimize de sahip çıkmak istiyoruz” dedi.

Öte yandan, Dünya’nın el değiştirmesiyle beraber, iddialar arasında gazetenin Bağcılar'daki binasından taşınacağı da var. Medya kulislerinde gazetenin yeni adresinin Kavacık olacağı konuşuluyor.