Gazeteci Dinçer Gökçe'ye gözaltı

Gazeteci Dinçer Gökçe'ye gözaltı
Güncelleme:

Bir suç örgütü davasında sanıklar hakkında tahliye kararı verildiğini ilişkin haberi yapan gazeteci Dinçer Gökçe gözaltına alındı. Gökçe, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Suç örgütü davasında yargılanan ve ceza alan sanıklar hakkında tahliye kararı verildiğine ilişkin haberi yapan gazeteci Dinçer Gökçe, hakkında başlatılan soruşturma kapsamında bugün gözaltına alındı. Gökçe, sevk edildiği Bakırköy Sulh Ceza Hakimliği tarafından gazetecilik ile ilgili kitaplar okuyup özet yazması adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

16 ayrı eyleme karıştıkları gerekçesiyle yargılanan 28 sanıklı suç örgütünün davasında 2022 yılının Şubat ayında karar açıklanmıştı. Bakırköy 20. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararda, E.D.’in ’örgüt kurma ve yönetme’, ’tefecilik’, ’nitelikli yaralama’, ’tehdit’, ’nitelikli yaralamaya azmettirme’, ’hürriyeti tahdit’ ve ’6136 sayılı kanuna muhalefet’ suçlarından toplam 44 yıl 3 ay hapisle cezalandırılmasına karar verilmişti. E.D.’nin kardeşi T. D.’in ise ’yaralama’, ’tehdit’, ’yaralamaya azmettirme’, ’hürriyeti tahdit’, ’tefecilik’, ’6136 sayılı kanuna muhalefet’ ve ’örgüt yöneticiliği’ suçlarından toplam 34 yıl 10 ay hapsine hükmedilmişti. Geçtiğimiz günlerde hükümlülerin tahliye olacağına ilişkin çıkan haberler üzerine hükümlü E.D.’nin başka suçtan tahliye olduğu, kesinleşen asıl suç ve cezalar yönünden sanık T. D.’nin Edirne F Tipi, sanık E.D.’nin ise Kırıkkale F tipi cezaevinde infazlarına hükümlü olarak devam edildiği bilgisine ulaşılmıştı. Hükümlü T. D.’nin 2036, hükümlü E.D.’nin ise 2040 yılında koşullu salıverilecekleri de öğrenilmişti. Tahliye kararlarına dair yazıların cezaevine gönderildiği ve tahliye edildiklerine dair haber içeriğinin tamamen hatalı ve gerçeği yansıtmadığı ve kamuoyunun yanıltıldığı da adli kaynaklar tarafından açıklanmıştı.

Olaya ilişkin gerçeğe aykırı haber yaparak kamuoyunun yanıltıldığı belirtilerek Halk TV haber sitesinin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Dinçer Gökçe hakkında ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçundan Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından resen soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında gözaltına alınarak Bakırköy Adliyesi’ne sevk edilen Gökçe, Sulh Ceza Hakimliği tarafından gazetecilik ile ilgili kitaplar okuması ve özet yazması adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.