Çalışanlarından Turgay Ciner hakkında şok ifadeler

Geçen hafta Siirt'in Şirvan ilçesinde Turgay Ciner'e air maden ocağında 16 işçi göçük altında kaldı. Ciner o ocakla ilgili sürpriz bir karar aldı.

A+ A-

Siirt’in Şirvan ilçesi Madenköy’de Turgay Ciner’e ait Ciner Holding ait maden sahasında meydana gelen şev kayması sonucu 16 işçinin toprak altında kalmasına neden olan facianın üzerinden iki hafta geçti. 12 işçinin toprak altından çıkarıldığı madende hâlâ 4 işçi için arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Faciaya ilişkin alınmayan önlemlerin açığa çıkmasının ardından skandallar bitmek bilmiyor. Bu kez de arkadaşları toprak altında kalan, tesadüfen sağ kurtarılan işçilerin, gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldığı ileri sürüldü.

‘MADENİN NE OLACAĞI BELLİ DEĞİL’ DEMİŞLER

Maden sahasında işçi sayısının az olduğu gözlenirken, taşeron işçilerin kaldığı koğuşların boşaldığını görüyoruz. İsmini vermek istemeyen bir işçi, “Yüzlerce işçiyi işten attılar. Herkes göçünü alıp köyüne döndü. Sadece 30-40 işçi kaldı, onlar da arama çalışmaları için bırakıldı. İşten çıkarmalarla ilgili gerekçe bildirilmedi ama şirket yetkilileri eskisi gibi buralara gelmiyor. Ana firma yöneticileri de yok. Burası ıssızlaştı. Bir yetkili, ‘İşler karışık, madenin ne olacağı belli değil’ demiş” diye aktarıyor.

‘TAZMİNAT HAKLARIMIZ DA VERİLMEDİ’

İşten çıkarılan başka bir işçi, “İlk başta kimse arayıp sormadı bizi. Burada iş yok, evlerinize gidin dinlenin denildi. Telefonla arandık, artık işe gelmeyin işten çıkarıldınız dediler ve bir şey dememize fırsat vermeden telefonu kapattılar. Antlar, C3 ve Nasıroğlu şirketlerinin hepsinde işçiler atıldı. Gerekçe söylenmedi, şimdi şirket yetkililerine de ulaşamıyoruz. Tazminat ve benzeri haklarımız da verilmedi, ne olacağıyla ilgili bir şey söylenmedi” diyerek durumu ifade ediyor.

EVRENSEL