Milyonlarca memur ve emeklinin zam umudu hakem heyetine kaldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında zam görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadığı için hakem heyeti sürecinin başladığını duyurdu.

Milyonlarca memur ve emeklinin zam umudu hakem heyetine kaldı
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, memurlara maaş zammına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir basın toplantısı düzenledi.

Selçuk basın toplantısında hakem heyeti sürecinin resmen başladığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Resmi teklifin yapıldığı 4 toplantı yaptık. Masada uzlaşmayı sağlamak önceliğimiz oldu. Hakem kurulu süreci bugün resmen başladı."

16 Ağustos’ta hükümetin adına kamu işveren heyeti olarak ilk tekliflerini 2020 için 3,5+3, 2021 içinse 3+2,5 şeklinde ilettiklerini aktaran Selçuk, “Bu teklifimizde daha sonra 2020’nin birinci 6 ayı için yüzde 4+enflasyon farkı, ikinci 6 ayı için yüzde 4+enflasyon farkı, 2021’in birinci 6 ayı için yüzde 3+enflasyon farkı, ikinci 6 ayı için yüzde 3+enflasyon farkı olarak yükselttik. Verdiğimiz zam oranları, enflasyon altında kalırsa enflasyonun farkının ödeneceğini de belirttik. Merkez Bankası tarafından 2020 için beklenen enflasyon yüzde 8,2 ve 2021 yılı beklentisi de yüzde 5,4 olarak açıklanmıştı. Kamu personeline ilişkin harcamaların bütçede artan payına rağmen iktidarlarımız boyunca kamu çalışanlarına ve emeklilerine enflasyonu göz önünde bulundurarak maaş artışları yaptık ve enflasyona ezdirmeme geleneğimizi her daim müzakereler süresince de yürüttük” ifadelerini kullandı.

''MÜZAKERELER UZLAŞMAZLIKLA SONUÇLANMIŞTIR''

Bakan Selçuk, “Gelinen noktada müzakereler, uzlaşmazlıkla sonuçlanmış ve Kamu görevlileri Hakem Kurulu sürece bugünden itibaren resmen başlamıştır. Uzlaşmazlık durumu her sözleşme gibi bu sözleşmenin de doğal sonuçlarından biri ve bu anlamda kamu görevlileri ve emeklilerinin daha önceki dönemlerdeki toplu sözleşmelerde edindikleri kazanımların da aynen korunacağını vurgulamak isterim. Dolayısıyla bir hak kaybı da gerçekleşmiş olmayacak. Hakem kurulunun alacağı karar, toplu sözleşme masasının tüm tarafları için nihai ve bağlayıcı olacaktır” diye konuştu.

 

Hükümet memur ve memur emeklilerine 2020 yılı için yüzde 4+4, 2021 yılı için ise yüzde 3+3 zam önermişti. Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın ise tarafların anlaşma süresinin dolması üzerine görüşmelerde anlaşma sağlanamadığını açıklamıştı.

Hükümet ve memur sendikalarının yürüttüğü toplu görüşmeler yaklaşık 3.2 milyon kamu görevlisi, 2 milyon emeklisini ilgilendiriyor.

Bu sabah saat 05.30 sıralarında bakanlığa gelen Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk ile tekrar görüştü ancak bir sonuç alınamadı. Memur-Sen, 4 ayrı zam oranında 20 puan isterken, bakanlığın teklifi ise 14 puanda kaldı.

 

 
 

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News